more_horiz

Zgoda na Marsz Niepodległości uchylona. Lisicki: niedojrzała próba wtrącania się w sprawy polityczne

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 14:15
- Zarówno ten pierwszy, jak i drugi wyrok z punktu widzenia prawnego, logicznego i zasad współżycia społecznego nie dają się obronić. To, że te wyroki zapadają w takim kształcie, można przypisać wyłącznie kwestii politycznej i niechęci do szeroko rozumianej sfery rządzącej - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy", pytany o sprawę wyroku ws. Marszu Niepodległości. 
Marsz Niepodległości w Warszawie
Marsz Niepodległości w WarszawieFoto: irena iris szewczyk/ Shutterstock

Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy uchylenie decyzji wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia Marsz Niepodległości. Tym samym sąd uwzględnił stanowisko warszawskiego ratusza. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaskarżył bowiem do Sądu Okręgowego decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji Marszu Niepodległości. W środę sędziowie I instancji zdecydowali o uchyleniu decyzji wojewody.

Artur Dziambor 1200.JPG
Artur Dziambor o Marszu Niepodległości: moje zaproszenie dla Rafała Trzaskowskiego było szczere

Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Do Rzeczy", powiedział w Polskim Radiu 24, że za sprawą tych orzeczeń sądów sprawdziły się "wszystkie podejrzenia, które wskazywały na to, że duża część polskich sędziów - być może nawet większość - przestała służyć systemowi sprawiedliwości i nie zajmuje się interpretacją i egzekwowaniem prawa zgodnie z przepisami, tylko dała się uwikłać w wojnę polityczną". - Mam wrażenie, że polscy sędziowie są realną częścią opozycji - ocenił.  

Czytaj także: 

- Zarówno ten pierwszy, jak i drugi wyrok - w jeszcze większym stopniu - moim zdaniem, z punktu widzenia prawnego, logicznego i zasad współżycia społecznego nie dają się obronić. To, że te wyroki zapadają w takim kształcie, można przypisać wyłącznie kwestii politycznej i niechęci do szeroko rozumianej sfery rządzącej - dodał gość "Tematu dnia". 

"Sędziowie są coraz bardziej działaczami partyjnymi"

Publicysta przypomniał, że o anulowanie zgody na Marsz Niepodległości wystąpił prezydent Warszawy, związany z Koalicją Obywatelską, zaś na Marsz zezwolił wojewoda mazowiecki, a więc przedstawiciel rządu. - To jest bardzo nieodpowiedzialna, głupia i niedojrzała próba kolejnego wtrącania się w sprawy polityczne przez sędziów - stwierdził.

PAP Marsz Niepodległości 2019 1200.png
"Nie można blokować czegoś do czego Polacy są przywiązani". Tekieli o próbach zdelegalizowania Marszu Niepodległości

Przyznał, że "coraz częściej z przykrością" patrzy na wyroki sądowe. - Najpierw sobie zadaję pytanie: czego rzecz dotyczy, jaki podmiot polityczny jest po której stronie i z góry wiem, jaki ten wyrok będzie. To pokazuje, że sędziowie są coraz bardziej działaczami partyjnymi, politykami, a nie sędziami - mówił Paweł Lisicki.

Posłuchaj
20:58 Lisicki-[PR24]PR24 (mp3) 29 październik 2021 13_07_58.mp3 Paweł Lisicki: wyroki sądów ws. Marszu Niepodległości dają się obronić z punktu widzenia prawnego, logicznego i zasad współżycia społecznego ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyMirosław Skowron

GośćPaweł Lisicki (redaktor naczelny "Do Rzeczy")

Data emisji: 29.10.2021

Godzina emisji: 13.06


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem