"To są idealne warunki, żeby przedsiębiorcy podnosili ceny". Ekonomista o inflacji

Dlaczego rośnie inflacja? Na to pytanie, w Polskim Radiu 24, odpowiedział dr Jakub Sawulski, ekonomista (Polski Instytut Ekonomiczny, SGH). Jak wyjaśnił, za wzrost cen odpowiedzialne są dwa czynniki: ceny na rynkach światowych i gospodarka w czasie lockdownu. - Gdyby nie ceny paliw, to byśmy mieli inflację na poziomie około 5 proc., a nie około 7 proc. - powiedział ekonomista. - Ludzie, po okresie lockdownów wyszli do sklepów i zaczęli konsumować, a to są idealne warunki, żeby przedsiębiorcy podnosili ceny - wytłumaczył.

2021-10-31, 09:54

"To są idealne warunki, żeby przedsiębiorcy podnosili ceny". Ekonomista o inflacji
Rząd zakłada, że większość rozwiązań tarczy antyinflacyjnej będzie przedłużona.Foto: shutterstock/Stokkete

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja (wzrost średniego poziomu cen - przyp. red.) w październiku wyniosła 6,8 proc. To najwięcej od ponad 20 lat.

- To jest zaskoczenie - stwierdził dr Jakub Sawulski. - Analitycy spodziewali się nieco niższego odczytu. Natomiast inflacja zaskakuje nas od początku roku - stwierdził.

Powiązany Artykuł

ceny shutterstock_1980000383 1200.jpg
Inflacja w październiku. Znamy szybki szacunek GUS

Jak poinformował gość Polskiego Radia 24, prognozy analityków na cały 2021 rok zakładały inflację średnio na poziomie 3 proc. Ostatecznie będzie ona wynosiła powyżej 5 proc.

- Jest to rzecz, która w tej chwili w gospodarce jest najbardziej niepokojąca - dodał.

REKLAMA

Posłuchaj

Dr Jakub Sawulski o wzroście inflacji (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 23:16
+
Dodaj do playlisty

Czynniki wzrostu inflacji

Według dr. Jakuba Sawulskiego za drastyczny wzrost inflacji odpowiadają dwa czynniki.

- Po pierwsze są to ceny surowców, ceny na rynkach światowych. Inflacja znacząco podbija ceny paliw. Same ceny paliw dodają do inflacji 1,5 pkt procentowego - wyjaśnił. - Gdyby nie ceny paliw, to byśmy mieli inflację na poziomie około 5 proc., a nie około 7 proc. - skomentował. - Do tego dochodzi wzrost cen żywności na rynkach światowych, spowodowany np. chorobą ASF (afrykański pomór świń - przyp. red.). Ponadto znaczące są też ceny gazu, które rosną głównie z powodów politycznych - dodał. 

Czytaj także:

Druga grupa czynników odpowiedzialna za wzrost inflacji to wewnętrzne bodźce gospodarcze.

REKLAMA

- Mamy bardzo silne odbicie gospodarcze po pandemii. To silne odbicie oznacza, że ludzie po okresie lockdownów wyszli do sklepów i zaczęli konsumować, a to są idealne warunki, żeby przedsiębiorcy podnosili ceny i rekompensowali sobie utracone przychody z czasu pandemii - wytłumaczył dr Jakub Sawulski.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

REKLAMA

Gość: dr Jakub Sawulski, ekonomista (Polski Instytut Ekonomiczny, SGH)

Data emisji: 31.10.2021

Godzina emisji: 09.07

bf

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej