more_horiz

"To są idealne warunki, żeby przedsiębiorcy podnosili ceny". Ekonomista o inflacji

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 09:54
Dlaczego rośnie inflacja? Na to pytanie, w Polskim Radiu 24, odpowiedział dr Jakub Sawulski, ekonomista (Polski Instytut Ekonomiczny, SGH). Jak wyjaśnił, za wzrost cen odpowiedzialne są dwa czynniki: ceny na rynkach światowych i gospodarka w czasie lockdownu. - Gdyby nie ceny paliw, to byśmy mieli inflację na poziomie około 5 proc., a nie około 7 proc. - powiedział ekonomista. - Ludzie, po okresie lockdownów wyszli do sklepów i zaczęli konsumować, a to są idealne warunki, żeby przedsiębiorcy podnosili ceny - wytłumaczył.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Stokkete

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja (wzrost średniego poziomu cen - przyp. red.) w październiku wyniosła 6,8 proc. To najwięcej od ponad 20 lat.

- To jest zaskoczenie - stwierdził dr Jakub Sawulski. - Analitycy spodziewali się nieco niższego odczytu. Natomiast inflacja zaskakuje nas od początku roku - stwierdził.

ceny shutterstock_1980000383 1200.jpg
Inflacja w październiku. Znamy szybki szacunek GUS

Jak poinformował gość Polskiego Radia 24, prognozy analityków na cały 2021 rok zakładały inflację średnio na poziomie 3 proc. Ostatecznie będzie ona wynosiła powyżej 5 proc.

- Jest to rzecz, która w tej chwili w gospodarce jest najbardziej niepokojąca - dodał.

Posłuchaj
23:16 PR24_mp3 2021_10_31-09-06-42.mp3 Dr Jakub Sawulski o wzroście inflacji (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czynniki wzrostu inflacji

Według dr. Jakuba Sawulskiego za drastyczny wzrost inflacji odpowiadają dwa czynniki.

- Po pierwsze są to ceny surowców, ceny na rynkach światowych. Inflacja znacząco podbija ceny paliw. Same ceny paliw dodają do inflacji 1,5 pkt procentowego - wyjaśnił. - Gdyby nie ceny paliw, to byśmy mieli inflację na poziomie około 5 proc., a nie około 7 proc. - skomentował. - Do tego dochodzi wzrost cen żywności na rynkach światowych, spowodowany np. chorobą ASF (afrykański pomór świń - przyp. red.). Ponadto znaczące są też ceny gazu, które rosną głównie z powodów politycznych - dodał. 

Czytaj także:

Druga grupa czynników odpowiedzialna za wzrost inflacji to wewnętrzne bodźce gospodarcze.

- Mamy bardzo silne odbicie gospodarcze po pandemii. To silne odbicie oznacza, że ludzie po okresie lockdownów wyszli do sklepów i zaczęli konsumować, a to są idealne warunki, żeby przedsiębiorcy podnosili ceny i rekompensowali sobie utracone przychody z czasu pandemii - wytłumaczył dr Jakub Sawulski.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: dr Jakub Sawulski, ekonomista (Polski Instytut Ekonomiczny, SGH)

Data emisji: 31.10.2021

Godzina emisji: 09.07

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem