more_horiz

Dr Posobkiewicz: nawet 30 proc. osób umiera na COVID-19 bez chorób współistniejących

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 19:39
Jak pokazują statystyki w Polsce, 20-30 proc. tych osób, które umierają z powodu COVID-19, są to osoby bez żadnych zidentyfikowanych chorób współistniejących. A ci z chorobami współistniejącymi? Te choroby - przy odpowiednim prowadzeniu - w większości pozwalają żyć wiele, wiele lat - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Posobkiewicz, b. Główny Inspektor Sanitarny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, minionej doby zanotowano 15 904 nowe zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 39 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 113 osób. W rozmowie z Polskim Radiem 24 te dane komentował dr Marek Posobkiewicz, b. Główny Inspektor Sanitarny.

laboratorium 1200.jpg
Nowe leki na COVID-19. Wirusolodzy: dobrze, że pojawiają się kolejne rozwiązania, ale to nie wyhamuje pandemii

Gość PR24 stwierdził, że jego te dane nie tyle przerażają, ile nie dziwią. Jego zdaniem w sytuacji, w której kilkadziesiąt procent społeczeństwa jeszcze nie nabyło odporności, tzn. nie przeszło choroby albo nie zostało zaszczepionych, to wówczas jesienią, zimą i wiosną, kiedy rośnie liczba zakażeń chorobami przenoszonymi drogą kropelkową, takie osoby "wystawiają się na strzał".

- Takie osoby ryzykują swoim życiem. Jeśli ktoś potrafi trochę myśleć, zdaje sobie sprawę z tego, że ta 2-procentowa śmiertelność oznacza, że na 50 osób zakażonych jedna osoba umiera. Nikt chyba nie chciałby być tą 50. osobą - mówił dr Marek Posobkiewicz.

Czytaj również:

Dodał, że młody wiek i ogólne zdrowie, brak chorób współistniejących, nie są gwarantem bezpieczeństwa. - Jak pokazują statystyki w Polsce, 20-30 proc. tych osób, które umierają z powodu COVID-19, są to osoby bez żadnych zidentyfikowanych chorób współistniejących - mówił dr Posobkiewicz, zauważając, że z kolei w przypadku osób z chorobami współistniejącymi, które zmarły, często jest tak, że te choroby współistniejące, to choroby, z którymi - odpowiednio prowadzonymi - można żyć wiele lat.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:04 PR24_mp3 2021_11_05-17-48-27_Ziemiańczyk.mp3 Dr Marek Posobkiewicz o pandemii w Polsce ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Aleksander Ziemiańczyk
Gość: dr Marek Posobkiewicz (b. Główny Inspektor Sanitarny)
Data emisji: 05.11.2021
Godzina emisji: 17.48

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem