more_horiz

Dr Bonikowska: świat, który znali Europejczycy, odszedł, w nowym liczy się siła presji

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 15:50
- Mamy po raz pierwszy od dłuższego czasu użycie ludzi jako broni demograficznej. Oni nie są świadomi tego, w czym uczestniczą - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (specjalista ds. stosunków międzynarodowych, UW). 
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

Jest zgoda w Unii Europejskiej na sankcje wobec Białorusi za atak hybrydowy z udziałem migrantów. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

stoltenberg forum 1200 .jpg
NATO potępia reżim Łukaszenki. Stoltenberg: pełna solidarność z sojusznikami

Reakcję areny międzynarodowej na działania Łukaszenki skomentowała dr Bonikowska. 

- Na pewno mamy do czynienia z zupełnie nową jakością w stosunkach międzynarodowych. Świat, do którego Europejczycy się przyzwyczaili - spokojnego, dyplomatycznego działania - on już jest przeszłością. Teraz mamy do czynienia, jak powiedział Borrell, z drapieżnikami. Musimy być świadomi, że w tej nowej rzeczywistości liczy się siła presji, którą można wywrzeć na takie państwo jak Białoruś. 

Posłuchaj
24:49 PR24_mp3 2021_11_15-14-33-07.mp3 Dr Małgorzata Bonikowska o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej ("Temat dnia/Gość PR24") 

W ocenie gościa audycji problem musi być rozwiązany szybko ze względu na ludzi, którzy są na granicy. - Metodami presji, bardzo zmasowanej i konsekwentnej, i mieszanką zabiegów dyplomatycznych, gospodarczych, relacji związanych z funkcjonowaniem międzynarodowego biznesu - podkreśliła.   

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: dr Małgorzata Bonikowska (specjalista ds. stosunków międzynarodowych, UW)

Data emisji: 15.11.2021

Godzina: 14.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także