Presja migracyjna na granicy. Płk Grzegorz Małecki: powinniśmy aktywnie zapobiegać tego typu działaniom
- Wysiłek powinien pójść w stronę budowy koalicji międzynarodowej, wywierającej presję na Białoruś i Rosję, której celem będzie zapobieganie użycia narzędzia, jakim jest sztuczna presja migracyjna na Polskę i granice UE - mówił w Polskim Radiu 24 płk Grzegorz Małecki były szef Agencji Wywiadu, ekspert ds. bezpieczeństwa.
2021-11-19, 13:56
Płk Grzegorz Małecki komentował sytuację na granicy z Białorusią. - Obserwujemy fazę, w której następuje deeskalacja, szczyt mieliśmy najprawdopodobniej kilka dni temu, na początku tygodnia. Obserwujemy nie tylko odpływ migrantów spod granicy, ale mamy informacje o pierwszych samolotach, które zabrały repatriowanych. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z fazą zakończenia największego napięcia - ocenił.
- Nie łudźmy się jednak, na granicy będziemy jeszcze obserwować różnego rodzaj incydenty przez długie miesiące, kwestia ich natężenia będzie prawdopodobnie warunkowana relacjami między Wschodem a Zachodem - dodał.
Jak zwracał uwagę ekspert, problem dotyczący migracji był sygnalizowany od wielu lat przez różnego rodzaju analityków i wywiady państw, a ranga tego typu wydarzeń dla bezpieczeństwa narodowego systematycznie awansuje.
REKLAMA
- Musimy rozumieć, ze problem obserwowany na granicy ma dwa wymiary, to napór na całej długości granicy osób, które chcą ją przekroczyć w sposób nielegalny, ale ten ruch jest stymulowany przez inne państwa, mamy tu wymiar polityczny. To, co się dzieje na granicy, jest tylko pewnym narzędziem sterowanym przez państwa w jakiś sposób nam nieprzychylne - stwierdził.
Jak zauważył gość audycji, odpowiedź na tego rodzaju zagrożenie musi być dwukierunkowa. - Dobrze, że zapadły decyzje o budowie infrastruktury na granicy (…) Niezależnie od tego wysiłek powinien pójść w stronę budowy koalicji międzynarodowej, wywierającej presję na Białoruś i Rosję, której celem będzie zapobieganie użycia narzędzia, jakim jest sztuczna presja migracyjna na Polskę i granice UE - podkreślał.
Powiązany Artykuł
Aktualna sytuacja na granicy. Płk Pietrzak: druga strona cały czas szuka "miękkiego" podbrzusza
- Najważniejsze w tej sytuacji jest to, żebyśmy jako wspólnota europejska czy euroatlantycka nie byli reaktywni. Powinniśmy aktywnie zapobiegać tego typu działaniom, a nie tylko reagować na to, co zostanie wymyślone na Wschodzie - zauważył płk Grzegorz Małecki.
Posłuchaj
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: płk Grzegorz Małecki
Data emisji: 19.11.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 11.19
PR24/ka
REKLAMA