more_horiz

Adam Kurek: Łukaszenka nie osiągnął swoich celów, będzie dążył do zaognienia konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 21:15
- Aleksander Łukaszenka dąży do uznania międzynarodowego, a rozmowa niemieckiej kanclerz z nim, jest legitymizacją tego, także zdradzeniem białoruskich opozycjonistów - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Kurek z Warsaw Institute.
Aleksander Łukaszenka nie osiągnął jeszcze swoich celów - ocenił Adam Kurek
Aleksander Łukaszenka nie osiągnął jeszcze swoich celów - ocenił Adam KurekFoto: exsilentroot / Shutterstock.com

Gość PR24 mówił o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz o możliwych scenariuszach dalszego rozwoju konfliktu. Jak powiedział, spodziewa się on zaognienia sytuacji, ponieważ cele, jakie postawił sobie Aleksander Łukaszenka, nie zostały osiągnięte. Wśród celów wymienił uznanie wyniku wyborów prezydenckich na Białorusi przez państwa zachodnie.

Ekspert z Warsaw Institute odniósł się do faktu, iż nie zważając na krytykę, między innymi z Polski, kanclerz Niemiec Angela Merkel odbyła kolejną rozmowę telefoniczną z białoruskim przywódcą Aleksandrem Łukaszenką. Dotyczyła ona sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Strona białoruska przekazała, że umówiono się na kolejne rozmowy z przedstawicielami Unii Europejskiej, aby znaleźć rozwiązanie konfliktu.


forum-0642879969 (1).jpg
List otwarty polskich humanistów. Wyrazy wsparcia i szacunku dla obrońców granicy

"Planowane w Moskwie"

- Aleksander Łukaszenka dąży do uznania międzynarodowego, a rozmowa niemieckiej kanclerz z nim jest legitymizacją tego, także zdradzeniem białoruskich opozycjonistów. Wszystko bowiem, co dzieje się w Mińsku, jest akceptowane lub nawet planowane w Moskwie, a służyć może do odwrócenia uwagi od tego, co dzieje się przy granicy z Ukrainą - powiedział Adam Kurek.

Czytaj także:

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki spotkał się z dyrektor Wywiadu Narodowego Stanów Zjednoczonych Avril Haines. Uzgodniono, że niezbędna jest bliska współpraca w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. Spotkanie odbyło się na prośbę strony amerykańskiej. Avril Haynes rozmawiała również z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Avril Haynes spotkała się również z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta pod przewodnictwem szefa gabinetu prezydenta, ministra Pawła Szrota.


Posłuchaj
25:35 PR24_mp3 2021_11_19-20-33-08.mp3 A. Kurek o możliwym rozwoju sytuacji na granicy polsko-białoruskiej ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Adam Kurek (Warsaw Institute)

Data emisji: 19.11.2021

Godzina: 20:33

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem