Ekonomista: mamy szereg czynników wpływających na sytuację, w której polski złoty się osłabił

2021-11-21, 14:34

Ekonomista: mamy szereg czynników wpływających na sytuację, w której polski złoty się osłabił
Dr Artur Bartoszewicz.Foto: PR24

- Musimy wziąć pod uwagę, że polska gospodarka jest na tle światowej gospodarki niewielką gospodarką, która też podlega specyficznym fluktuacjom m.in. kwestii spekulacyjnej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekonomista dr Artur Bartoszewicz.

Jak podaje portal money.pl "wtorkowa sesja (16.11) na rynku walutowym przyniosła kolejny skokowy wzrost kursów euro i dolara. Amerykańska waluta pierwszy raz od maja 2020 roku przekroczyła poziom 4,11 zł. A euro w pewnym momencie sięgało już niemal 4,67 zł. Tym samym w kilka godzin kursy skoczyły o 2-3 grosze, a na przestrzeni 24 godzin o 5-7 groszy. W tydzień zwyżki na dolarze są rzędu kilkunastu groszy.

Z kolei Rada Polityki Pieiężnej (03.11) podwyższyła referencyjną stopę procentową z 0,5 proc. do 1,25 proc. Podobnej zmianie uległy także inne stopy procentowe. W opinii profesora Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego, szczyt inflacji odczujemy w styczniu przyszłego roku. Do tych kwestii odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 dr Artur Bartoszewicz. 

Dr Artur Bartoszewicz zaznaczył, że "mamy szereg czynników wypływających na sytuację, w której Polski złoty osłabił się". - Musimy wziąć pod uwagę, że polska gospodarka jest na tle światowej gospodarki niewielką gospodarką, która też podlega specyficznym fluktuacjom m.in. kwestii spekulacyjnej - ocenił ekonomista. 

Posłuchaj

Dr Artur Bartoszewicz o inflacji ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 26:52
+
Dodaj do playlisty

- Kolejnym aspektem jest to, że podejmowane wobec nas decyzje w kontekście środków z Unii Europejskiej mogą wpływać na bieżącą ocenę gospodarki w tym zakresie. Ponadto jeżeli Narodowy Bank Polski zapowiada ścieżkę podwyższania referencyjnych stóp procentowych, to również wpływa to na decyzję inwestorskie - wyjaśnił dr Artur Bartoszewicz.

Wskazał, że "oczywiście sytuacja może ulec zmianie w najbliższych miesiącach". - Dlatego, że jesteśmy gospodarką niesamodzielną. (...) Wykorzystujemy kurs walutowy w ramach mechanizmu polityki pieniężnej, instrumentu polityki gospodarczej i trzeba brać pod uwagę, że szereg czynników wpływa na to, w jaki sposób kształtuje się kurs wobec dolara, wobec euro - podsumował ekonomista.

Czytaj również:

Gość PR24 powiedział, że "w przypadku gospodarki Stanów Zjednoczonych mamy do czynienia z sytuacją zaburzenia łańcucha dostaw". - Jednak informacja o poprawie amerykańsko-chińskich relacji handlowych, może dawać sygnał zwiększenia bezpieczeństwa dla inwestorów - podkreślił. 

- Trzeba zaznaczyć także, że Stany Zjednoczone są producentem szeregu surowców wykorzystywanych na świecie. Gospodarka Ameryki w miarę dobrze radzi sobie wychodząc z pandemii - stwierdził dr Artur Bartoszewicz.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka 
Gość: dr Artur Bartoszewicz (ekonomista, Szkoła Główna Handlowa)
Data emisji: 21.11. 2021
Godzina emisji: 13.33

PR24/money.pl/nt

Polecane

Wróć do strony głównej