more_horiz

"Wybija się federalizm". Doleśniak-Harczuk o nowej koalicji w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 12:13
- O socjaldemokratach (SPD) i Zielonych mówi się jak o siłach wiodących do federalizacji Europy. Natomiast głównym aktorem, który przebił się ze swoją narracją w tej umowie koalicyjnej są liberałowie (FDP) - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Olga Doleśniak-Harczuk publicystka "Nowego Państwa".
Olga Doleśniak-Harczuk: głównym aktorem, który przebił się ze swoją narracją w umowie koalicyjnej są liberałowie
Olga Doleśniak-Harczuk: głównym aktorem, który przebił się ze swoją narracją w umowie koalicyjnej są liberałowieFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Niemieckie partie socjaldemokratów (SPD), Zielonych i FDP porozumiały się w sprawie utworzenia koalicyjnego rządu. Desygnowanym kanclerzem Niemiec, który zastąpi na tym stanowisku Angelę Merkel, jest Olaf Scholz.

Olga Doleśniak-Harczuk opowiedziała o federalizmie jaki przyświeca założeniom koalicjantów. - Zauważyłam taką tendencję, żeby federalizm, który wybija się z tej umowy koalicyjnej, zrzucać tylko na kark poglądów socjaldemokratycznych czy lewicowych; mówimy jednak o koalicji, która ma niesamowity potencjał skrajnie lewicowy - mówiła.

FDP dąży do federalizacji Europy

Gość audycji tłumaczyła, że o socjaldemokratach (SPD) i Zielonych mówi się jak o siłach wiodących do federalizacji Europy. Natomiast - jak podkreśliła - "głównym aktorem, który przebił się ze swoją narracją w tej umowie koalicyjnej są liberałowie (FDP)".

- To jest ten żółty element nowej koalicji, który jest absolutnie najbardziej za federalizacją Europy - powiedziała. Jak wskazała, "to jest partia, która nigdy nie kryła się z zamiarem, żeby Europa stała się państwem federalnym".

Olga Doleśniak-Harczuk zaznaczyła, że świadczy o tym fakt, że już w ubiegłym programie wyborczym FDP można znaleźć zapisy o pomyśle wspólnej konstytucji Unii Europejskiej. - Jak czyta się zapisy tego programu FDP i porównuje z zapisami, które znalazły się w umowie koalicyjnej to wygląda to jak taki absolutny przeszczep - oceniła.

Posłuchaj
24:01 PR24_mp3 2021_11_26-11-33-09.mp3 Olga Doleśniak-Harczuk o zawarciu przez niemieckie partie umowy koalicyjnej ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Zauważyła także, że oprócz porównania programów, o tendencjach federalistycznych liberałów świadczą także liczne inicjatywy parlamentarne, z którymi wychodzili członkowie FDP i w których zawsze pojawiał się wątek, że Europa powinna cechować się większą spójnością. - Apeluję, żeby widzieć te rzeczy troszeczkę bardziej różnorodnymi i skomplikowanymi niż one się jawią na pierwszy rzut oka - podkreśliła gość audycji.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (publicysta "Nowego Państwa")

Data emisji: 26.11.2021

Godzina: 11:33

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem