more_horiz

Tesławski: Polska musi wiedzieć co robi zachód ws. dialogu z Łukaszenką

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 14:20
- W sprawie rozwiązania sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, od naszych zachodnich partnerów powinniśmy oczekiwać koordynacji. Nie może być tak, że MSZ jest zaskoczony kontaktem Merkel czy Borrella z Łukaszenką - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski z portalu nawschodzie.eu.
xx
xxFoto: Asatur Yesayants / Shutterstock.com

Gość PR24 mówił między innymi o sytuacji na Białorusi w kontekście przedłużonego aresztu dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. Jak powiedział, nie wolno zapominać też o tym, że w białoruskich więzieniach osadzone są setki ludzi, które białoruska opozycja oraz instytucje międzynarodowe klasyfikują jako więźniów politycznych.

- Nie szedłbym w przesadę, nie wydaje mi się, by unijne instytucje czy zachodni obserwatorzy już z pełnym entuzjazmem podeszliby do władzy w Mińsku. To jeszcze nie jest tak, że my dzwonimy i pytamy, co życzyłby sobie Mińsk, to raczej jest kwestia tego, czego chcecie żeby rozwiązać kryzys. W tym kontekście mam szczerą nadzieję, że takie telefony się pojawią - mówił Bartosz Tesławski.

"Rozwiązanie według Mińska jest proste"

Odnosząc się do możliwego rozwiązania kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, powiedział że warto pamiętać o pierwszym buncie cudzoziemców w ośrodku strzeżonym. Grupa około 100 migrantów wszczęła awanturę w Wędrzynie. Mężczyźni wybili szyby, zdemolowali część wyposażenia, wykrzykiwali "freedom" ("wolność" - przyp. red.). Mieli również wskazywać, że celem ich podróży nie jest Polska. Podkreślali, że chcą dostać się do Niemiec. Migranci próbowali również sforsować ogrodzenie.

- Nie możemy spodziewać się, że kilka telefonów choćby Angeli Merkel do Aleksandra Łukaszenki załatwi sprawę i dojdzie do deeskalacji konfliktu. Władza białoruska nie mogłaby sobie na to pozwolić, ponieważ wtedy przestałaby mieć źródło nacisku na nas. Cały czas też, Mińsk i Moskwa będą oskarżać Zachód o to, że ten nie chce sprawy rozwiązać, a rozwiązanie jest proste, dajcie pieniądze i uznajcie wybory prezydenckie na Białorusi - mówił publicysta.

Posłuchaj
20:51 PR24_mp3 2021_11_26-13-07-10.mp3 B. Tesławski o konieczności koordynowania działań ws. rozwiązania kryzysu na granicy ("Gość PR24")

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Bartosz Tesławski z portalu nawschodzie.eu

Data emisji: 26.11.2021

Godzina: 13:07

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem