more_horiz

Prof. Krasnodębski o sporze z UE dotyczącym praworządności: trzeba przejść do działań ofensywnych

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 17:35
- Ze strony Polski nie ma analizy czy prób analizy raportów dotyczących stanu praworządności w innych krajach (…) np. z raportu np. dotyczącego Niemiec nie dowiemy się o rzeczywistych  problemach praworządności w tym kraju - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.
Prof. Zdzisław Krasnodębski
Prof. Zdzisław KrasnodębskiFoto: PR24/MS

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders odbył dwudniową wizytę w Polsce. Spotkał się m.in. z ministrem ds. UE Konradem Szymańskim oraz szefem Najwyższej Izby Kontroli Marianem Banasiem. Następnie Reynders rozmawiał z ministrem sprawiedliwości.

Prof. Zdzisław Krasnodębski przypominał, że Komisja Europejska już po raz kolejny będzie dokonywała przeglądu stanu praworządności w krajach wspólnoty. Jak zaznaczył, warto analizować ustalenia Komisji i aktywnie donosić się do ustaleń w nich zwartych. - Jeżeli chcemy być skuteczni, powinniśmy na takie dokumenty reagować. Zespół polskich prawników powinien analizować tego rodzaju dokumenty, wskazywać na niedoskonałości sytuacji w innych krajach, pokazywać podwójne standardy itd. Żeby być skutecznym trzeba przejść do działań ofensywnych - mówił eurodeputowany. 

"Powinniśmy tworzyć własny opis sytuacji w Polsce"

- Walka powinna polegać na tym, być może przy pomocy prawników z innych krajów dokonać analizy, wykazać luki i hipokryzję Komisji Europejskiej - dodał gość audycji, który podkreślał, że powinniśmy tworzyć własny opis sytuacji w Polsce i dyskutować z Komisją Europejską językiem prawnym - zauważył.

Didier Reynders podczas swojej wizyty w Polsce zapewnił, że w odniesieniu do praworządności Komisja Europejska stosuje takie same kryteria wobec wszystkich państw wspólnoty. "Prosimy wiele państw członkowskich o wyjaśnienia dotyczące pewnych obaw, które żywimy w odniesieniu do praworządności" - zaznaczył. "Jestem uwrażliwiony na kwestie równego traktowania państw członkowskich. Chcemy identycznie podchodzić do każdego państwa i tak czynimy" - powiedział komisarz UE ds. sprawiedliwości i dodał, że po rozmowach w Polsce "jest optymistą", ale "warunkiem jest wykonanie orzeczeń TSUE".

Posłuchaj
22:54 PR24_mp3 2021_11_27-16-35-08.mp3 Prof. Zdzisław Krasnodębski o powiązaniu środków UE z oceną działania wymiaru sprawiedliwości w krajach wspólnoty (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

W połowie listopada br. TSUE poinformował, że Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Prof. Zdzisław Krasnodębski

Data emisji: 27.11.2021

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem