"To był test przed wprowadzeniem stanu wojennego". Dr Urbankowski o strajku w szkole pożarniczej w Warszawie

- To był test. Przetestowano całą polską młodzież, polską inteligencję. Sprawdzano czy się ruszy, czy będzie protestować. I ten test dla strony komunistycznej wypadł na tyle pozytywnie, że wprowadziła stan wojenny - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bohdan Urbankowski, pisarz i filozof. 

2021-11-28, 14:35

"To był test przed wprowadzeniem stanu wojennego". Dr Urbankowski o strajku w szkole pożarniczej w Warszawie
Rekonstrukcja wydarzeń. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Damian Pankowiec / Shutterstock.com

25 listopada 1981 roku rozpoczął się strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Uformował się komitet strajkowy, który zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu

Z każdym dniem strajku wokół gmachu WOSP na warszawskim Żoliborzu gromadził się coraz większy tłum mieszkańców Warszawy i rodzin studentów. Na miejscu trwała zbiórka żywności dla studentów odciętych przez milicję od świata. Do środka, przez kordon milicjantów, przekradł się duszpasterz Solidarności ks. Jerzy Popiełuszko, który odprawił dwie msze święte. Takie gesty były możliwe do wieczora 1 grudnia. Wówczas dostęp do szkoły został całkowicie odcięty. 2 grudnia władze komunistyczne z pomocą milicji i wojska spacyfikowały strajk.

- Był to test, dlatego że wyznaczone przez Jaruzelskiego bojówki, najpierw chodziły po podwórkach, po różnych zakamarkach miast - żeby sprawdzić co tam jest, czego mogą się spodziewać. A tutaj przetestowano młodzież - bardzo sprawną, bo była to szkoła pożarnictwa - powiedział dr Bohdan Urbankowski. 

- Ale zarazem przetestowano całą polską młodzież, polską inteligencję. Sprawdzano czy się ruszy, czy będzie protestować. I ten test dla strony komunistycznej wypadł na tyle pozytywnie, że wprowadziła stan wojenny - dodał.

REKLAMA

Gość PR24 zaznaczył, że ks. Jerzy Popiełuszko dał się wtedy poznać nie tylko jako kapłan nieugięty, ale także jako pocieszyciel. - Bo msze z jego udziałem, jego homilie, jego wizyty w zakładach pracy, chociażby w Hucie Warszawa, miały podtrzymywać Polaków na duchu. Pokazać, że nie wszystko jest stracone, że należy się zorganizować, oprzeć relacje na wartościach, na braterstwie. To było na tyle niebezpieczne dla władz komunistycznych, że go po prostu zlikwidowały - wyjaśniał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

dr Bohdan Urbankowski o strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie (Temat dnia) 24:16
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Goście: dr Bohdan Urbankowski (pisarz i filozof)
Data emisji: 28.11.2021
Godzina emisji: 13.33

bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej