more_horiz

Fit for 55. "To zagrożenie dla nas wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 20:00
- Węgiel brunatny, w świetle unijnych decyzji, jest najbardziej narażony na eliminację, to jest z kolei zagrożenie dla nas wszystkich - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik, publicystka BiznesAlert.pl i Tygodnika Solidarność. 
- To co chcemy zaoferować producentom energii na razie nie jest stabilne - mówiła w PR24 T. Wójcik
- To co chcemy zaoferować producentom energii na razie nie jest stabilne - mówiła w PR24 T. Wójcik Foto: zhengzaishuru/shutterstock

Gość PR24 mówiła o zmianach na rynku energii w związku z pakietem zmian legislacyjnych Fit for 55. To główne narzędzie realizacji celu ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 roku oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej w perspektywie 2050 r. Cele te zostały wyznaczone przez Europejskie Prawo Klimatyczne będące częścią strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

- Nasze bezpieczeństwo dziś w dużej mierze zależy od węgla kamiennego, ale i brunatnego. Ten drugi, w świetle unijnych decyzji, jest najbardziej narażony na eliminację, to jest z kolei zagrożenie dla nas wszystkich, ponieważ nie ma żadnego programu, który będzie gwarantował nam dostatek energetyczny - mówiła ekspertka.

"Niemcy mają 11 kopalń węgla brunatnego"

Zauważyła, że może być tak, iż w czasie odchodzenia od węgla i poszukiwania nowych technologii, idziemy w kierunkach niewłaściwych. Wiadomo tyle, że to co chcemy zaoferować producentom energii elektrycznej, na razie nie jest stabilne, poza energetyką jądrową, która budzi jednak wątpliwości.

- Niemcy od atomu odchodzą, ale rozwijali swoją energetykę w oparciu o węgiel, w tym o węgiel brunatny, mają jedenaście dużych kopalń odkrywkowych tego węgla. To jednak, w ramach eliminacji CO2, będzie miało w Niemczech krótką metę. My na razie nie mamy takich szans, bo oprzeć się wyłącznie na OZE i na magazynach energii - mówiła Teresa Wójcik.

Czytaj także:

Pakiet Fit for 55 obejmuje kompleksowe zmiany w zakresie systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), propozycję wprowadzenia mechanizmu węglowego (CBAM), rozporządzenia w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego (ESR) określającego cele redukcji emisji czy nowelizację dyrektyw w zakresie OZE, efektywności energetycznej i opodatkowania energii.

Posłuchaj
21:04 PR24_mp3 2021_12_04-19-06-36.mp3 - To co chcemy zaoferować producentom energii na razie nie jest stabilne - mówiła w PR24 T. Wójcik ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Teresa Wójcik (publicystka BiznesAlert.pl i Tygodnika Solidarność)

Data emisji: 04.12.2021

Godzina: 19:06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem