more_horiz

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Wyszkowski: komunistyczna propaganda nadal ma swoją siłę

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 14:59
- Trudno się nie zgodzić z tym, że część społeczeństwa mogła uwierzyć w to, że wprowadzenie stanu wojennego to było "mniejsze zło" - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, członek Kolegium IPN. 
Krzysztof Wyszkowski
Krzysztof Wyszkowski Foto: PR24

40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu "Solidarność". Wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu Polaków.

Stan wojenny. "Nastroje w elicie władz były inne"

Na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Wyszkowski wskazał, że "propaganda komunistyczna, a do dziś postkomunistyczna, nadal ma swoją siłę". - Trudno się nie zgodzić z tym, że część społeczeństwa, część naiwnych słuchaczy mogła uwierzyć w to, że wprowadzenie stanu wojennego to było "mniejsze zło" - ocenił.

Odnosząc się do 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zaznaczył, że "z tej okazji warto przypomnieć, że w grudniu 1981 roku nastroje nawet w elicie władzy były inne niż to sobie wyobrażamy dzisiaj czy jak to właśnie wmawia się naiwnym".

- Mianowicie Jacek Kuroń w grudniu 1981 roku przygotowywał własny rząd pojednania narodowego z udziałem komunistów i "Solidarności" - powiedział. Jak wskazał, "właśnie wtedy tworzył ten rząd, powoływał ministrów i był w porozumieniu z działaczami PZPR i był w kontakcie ze służbami bezpieczeństwa" - zaznaczył.

Podkreślił także, że "naprawdę duża część komunistów też przewidywała, że ta operacja stanu wojennego była przygotowana w tajemnicy w Rosji przez KGB". 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:58 PR24_mp3 2021_12_13-14-11-25.mp3 Krzysztof Wyszkowski: komunistyczna propaganda ma swoją siłę (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel 

Goście audycji: Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, członek Kolegium IPN. 

Data emisji: 13.12.2021

Godzina emisji: 14.09


src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"


ZOBACZ TAKŻE: Prof. Bernacki o relacji Michnik-Jaruzelski

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem