"Spekulacja odbija się na naszych rachunkach". Politolog o handlu emisjami CO2

 - W ramach UE funkcjonuje paradygmat szeroko pojętej ochrony środowiska, który czasami ma się nijak do praktyki.  Oczywiste jest to, że chcemy chronić środowisko, to brzmi bardzo dobrze. Natomiast energia musi być z czegoś, trzeba mieć czym się ogrzewać - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum. 

2021-12-17, 09:30

"Spekulacja odbija się na naszych rachunkach". Politolog o handlu emisjami CO2
Polska chce reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS) oraz uznania za zielone energii jądrowej i gazu, by inwestycje mogły otrzymać unijne dofinansowanie. Foto: Shutterstock.com/Kletr

Unijny szczyt w Brukseli zakończył się bez przyjęcia wniosków dotyczących kwestii energetycznych. Powodem były zbyt duże rozbieżności dotyczące źródeł wzrostu cen energii.

Powiązany Artykuł

suski1.jpg
Marek Suski: trzeba zablokować Fit for 55. Przez taką politykę w Europie już brakuje prądu

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 na handel emisjami CO2 należałoby patrzeć z perspektywy ekonomicznej. - Natomiast polityka jest nieubłagana, wejście do systemu podmiotów prywatnych prowadzi do spekulacji, która wymyka się spod kontroli i odbija się na cenach. Każdy chce na tym skorzystać - powiedział dr Bartłomiej Machnik

Podobnie jest z gazem. - Popatrzmy na to, co dzieje się za wschodnią granicą. Na myśl przychodzi Nord Stream 2 i sytuacja polityczna wokół tej inwestycji. W tej kwestii też mamy spekulację, która odbija się na naszych rachunkach - tłumaczył politolog.

REKLAMA

Czytaj także:

- W ramach UE funkcjonuje paradygmat szeroko pojętej ochrony środowiska, który czasami ma się nijak do praktyki. Oczywiste jest to, że chcemy chronić środowisko, to brzmi bardzo dobrze. Natomiast energia musi być z czegoś, trzeba mieć czym się ogrzewać - stwierdził dr Bartłomiej Machnik.

Posłuchaj

Dr Bartłomiej Machnik gościem Adriana Klarenbacha (Temat dnia/Gość PR24) 7:27
+
Dodaj do playlisty

 

Podczas unijnego szczytu Polska była w grupie, która domagała się zapisów dotyczących reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS) oraz uznania za zielone energii jądrowej i gazu, by inwestycje mogły otrzymać unijne dofinansowanie. Nie było na to jednak jednomyślnej zgody.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: dr Bartłomiej Machnik (politolog, Collegium Humanum)

REKLAMA

Data emisji: 17.12.2021

Godzina emisji: 7.49

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej