more_horiz

Marek Suski: trzeba zablokować Fit for 55. Przez taką politykę w Europie już brakuje prądu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 07:58
- Mam nadzieję, że uda się zablokować pakiet Fit for 55. Skutki takiej polityki energetycznej już widać. Niemcy, kiedy nie wieje wiatr, muszą od nas kupować energię. Zeszłej zimy musieliśmy odpalić piece węglowe, które zostały już wyłączone, bo w Europie zabrakło prądu - pokreślił w Polskim Radiu 24 Marek Suski, wiceprzewodniczący klubu PiS. 

Jednym z tematów szczytu Rady Europejskiej w Brukseli jest system ETS. Polska chce zawieszenia handlu emisjami CO2, ale Unia Europejska zamierza iść w kierunku pakietu Fit for 55, czyli rozszerzenia systemu ETS na wiele innych dziedzin gospodarki, w tym na transport, budownictwo i rolnictwo.

Gość PR24 podkreślił, że konieczność wykupywania limitów CO2 to jedna z istotnych przyczyn wzrostu cen energii

- Niewątpliwie na całym świecie jest inflacja. Można powiedzieć, że w Polsce jest ona przeciętna w porównaniu z innymi krajami. W dużym stopniu zresztą ta inflacja wynika z kosztów uzyskania surowców energetycznych: gazu, który zdrożał o kilkaset procent oraz opłat za CO2. Płacimy za coś, co jest wymyślonym podatkiem. Trzeba kupować te certyfikaty na międzynarodowych rynkach, na giełdach, a tam ceny są wywindowane. Te pieniądze z Polski wypływają. To ma niewiele wspólnego z walką z CO2 - powiedział Marek Suski.

Zaznaczył, że "70 proc. w cenie prądu to są właśnie opłaty za emisję CO2". - Dlatego podjęliśmy uchwałę wzywającą do tego, żeby Unia Europejska się zreflektowała w tej kwestii. Co więcej, inne państwa nas w tym popierają. Mieliśmy spotkanie V4. Węgrzy, Słowacy i Czesi nas poparli - dodał polityk.

"Kiedy nie wieje wiatr, Niemcy muszą kupować energię od nas"

Jego zdaniem system ETS powoduje, że "gospodarka europejska przestaje być konkurencyjna". - Jeżeli są sztuczne narzuty na ceny energii, to powoduje wzrost ceny gazu, a jednocześnie nasze produkty są po prostu droższe - stwierdził poseł PiS. 

- Mam nadzieję, że dojdzie do zablokowania Fit for 55. - Skutki takiej polityki energetycznej już widać w innych krajach. Niemcy, kiedy nie wieje wiatr, muszą kupować energię od nas. W zeszłą zimę musieliśmy odpalić piece węglowe, które zostały już wyłączone, bo w Europie zabrakło prądu. Zimą panele słoneczne mają znikomą wydajność. Trzeba było dostarczyć tę "złą" energię z prądu. Z jednej strony tę energię od nas biorą, a z drugiej strony mówią, że Polska powinna zamykać elektrownie węglowe - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:55 PR24 2021_12_17-07-07-38.mp3 Marek Suski o polityce energetycznej (24 Pytania - rozmowa poranka) 

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Marek Suski (PiS)

Data emisji: 17.12.2021

Godzina emisji: 7.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem