Chwedoruk: paradoksalnie to opozycyjny segment medialno-liberalny przykryje dyskusję o inflacji
- Liberalny segment polityki cierpi na problem polegający na braku języka, który wyrażałby współczesne problemy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
2021-12-20, 14:50
Gość PR24 komentował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji przyjętą przez Sejm i zakazującą posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Dziennikarze stacji twierdzą, że nowela służy "przykryciu" niewygodnych dla rządu informacji choćby związanych z inflacją.
- Zacznijmy od tego, że w dobie globalizacji, tak jak na innych rynkach, tak i na tym medialnym, swoboda konkurencji powoduje, że państwa okazują się słabsze od podmiotów medialnych. Na szczęście Polska jest od tego daleko, to nie Ukraina czy Argentyna, gdzie prywatne koncerny medialne miały swoje partie polityczne - powiedział gość PR24.
"Zmian nie będzie z powodów globalnych"
Zauważył, że to, co dzieje się z rynkiem energii, czy to, co obserwujemy z sytuacją związaną z gazem i wysokimi cenami, paradoksalnie sam opozycyjny segment medialno-liberalny przykryje dyskusją o protestach społecznych związanych z nowelą ustawy medialnej i zmianami na rynku mediów, zmianami, których, jak dodał politolog, nie będzie ze względów globalnych.
- Im dane ugrupowanie polityczne ma mniej w sondażach, tym mocniejszych słów musi używać w dyskusji, by się przebić przez zgiełk medialny. To, co obserwujemy, jest jakąś absurdalną formułą licytacji dotyczących rzeczywistości, która już dawno minęła i nie powróci, licytacji, która może być mniej zrozumiała dla kolejnych pokoleń, to taki "koniec świata szwoleżerów" - mówił prof. Rafał Chwedoruk.
REKLAMA
Sejm wypowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, mającą na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 roku przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Tak skonstruowane przepisy uniemożliwiają amerykańskiemu koncernowi Discovery posiadanie większości udziałów w Grupie TVN. Wcześniej uchwałą Senatu przy sprzeciwie opozycji zajęła się sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego
Data emisji: 20.12.2021
Godzina: 14:08
REKLAMA
Polecane
REKLAMA