Omikron w Polsce. Biotechnolog wyjaśnia, co jest charakterystycznego dla nowej odmiany koronawirusa

- Omikron mnoży się bez utraty węchu, bez żadnych objawów klinicznych w ciągu dwóch i pół dnia i zakażamy kolejne osoby. To jest naturalny mechanizm ewolucji wirusa, który dostosowuje się do gospodarza - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kucharczyk (biotechnolog).   

2021-12-20, 16:00

Omikron w Polsce. Biotechnolog wyjaśnia, co jest charakterystycznego dla nowej odmiany koronawirusa
Wg gościa audycji ryzyko zapalenia płuc w zakażeniu omikronem jest mniejsze niż w innych mutacjach koronawirusa . Foto: Stefano Guidi/Shutterstock

W niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że w styczniu możemy spodziewać się kolejnej fali koronawirusa w naszych szpitalach. Dodał, że obecnie w Polsce potwierdzonych jest siedem przypadków zakażenia omikronem.

Co jest charakterystycznego dla nowej odmiany koronawirusa?

- Z najnowszych badań, jeszcze nieopublikowanych, a poddanych recenzji, wynika, że omikron dostosował się lepiej do swojego gospodarza - do człowieka, aniżeli wariant delta czy Wuhan. Mutacje, które się wszystkie zgromadziły w genie, pozwalają mu się replikować w oskrzelach. Dziesięć razy mniej wydajnie replikuje się w płucach, co oznacza, że być może nie będziemy mieli zapalenia płuc w wyniku zakażenia omikronem - odpowiedział dr Kucharczyk.

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus we wtorek poinformował, że do tej pory ten wariant wyryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie". 

REKLAMA

Posłuchaj

Biotechnolog o nowym wariancie koronawirusa ("Temat dnia/Gość PR 24") 20:10
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

REKLAMA

Gość: dr Krzysztof Kucharczyk (biotechnolog)

Data emisji: 20.12.2021

Godzina: 15.08

kmp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej