Nowelizacja ustawy medialnej. Prof. Janusz Kawecki: to koło ratunkowe dla TVN
- Jeśli ktoś poszukuje różnych dróg, żeby ominąć przepisy, to ustawodawca zdecydował się pomóc mu, dać takie koło ratunkowe. I tym kołem ratunkowym są właśnie zapisy mówiące o tym, że ci, którzy dotychczas ustawę o radiofonii i telewizji i jej wymagania zapisane w 2004 roku naruszali, mają jeszcze czas, sześć miesięcy, na dostosowanie do tamtych wymagań - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Kawecki z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
2021-12-20, 17:15
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że uchwalona w piątek przez Sejm ustawa medialna nie jest wymierzona w żadną stację telewizyjną. Podkreśla, że przepisy te mają jedynie na celu ochronę polskiego rynku medialnego przed napływem kapitału z krajów niedemokratycznych. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Sejm przyjął nowe prawo w sierpniu. We wrześniu ustawa została odrzucona przez Senat. W piątek posłowie odrzucili decyzję senatorów, w związku z czym ustawa trafiła do prezydenta. Andrzej Duda może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. W Polskim Radiu 24 o nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji mówił prof. Janusz Kawecki.
Ustawa medialna "kołem ratunkowym"?
Gość PR24 stwierdził, że jego zdaniem nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji nie powinna być nazywana "Lex TVN", tylko "kołem ratunkowym". W jego opinii jest to koło ratunkowe rzucone TVN-owi przez Sejm.
- W artykule drugim tej ustawy są podane terminy na dostosowanie. A kto ma się dostosowywać do wymagań przywołanych w tej ustawie? No ci, którzy dotychczas naruszali ustawę o radiofonii i telewizji - mówił prof. Janusz Kawecki, wyjaśniając, że w dotychczasowej ustawie medialnej istniały już zapisy dotyczące ograniczenia kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego do poziomu 49 proc.
- Jeśli ktoś poszukuje różnych dróg, żeby ominąć te przepisy, to ustawodawca zdecydował się pomóc mu, dać takie koło ratunkowe. I tym kołem ratunkowym są właśnie zapisy mówiące o tym, że ci, którzy dotychczas ustawę o radiofonii i telewizji i jej wymagania zapisane w 2004 roku naruszali, mają jeszcze czas, sześć miesięcy, na dostosowanie do tamtych wymagań i tu przywołanych jeszcze raz - dodał prof. Kawecki.
REKLAMA
- "Brak interwencji Dworaka otwiera pole do spekulacji". Prof. Drzonek o przejęciu TVN przez Discovery
- Kontrowersyjna wypowiedź Tuska na wiecu. Żukowska: czułam się niezręcznie
"Te same zapisy są w dotychczasowej ustawie"
Gość audycji podkreślił jeszcze raz, że gdy wziąć do ręki ustawę i projekt jej nowelizacji, to zapisy o ograniczeniu kapitału spoza EOG do 49 proc. jest w obu dokumentach. - Wszystkie te wymagania dotyczące 49 proc. udziału podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego znajdowały się w tej ustawie cały czas. Jeszcze w ustawie wprowadzonej w 2004 roku - zaznaczył.
Wyjaśnił, że opisane w ustawie posiadanie 49 proc. udziałów w danym medium przez firmę spoza EOG musi dotyczyć głównego właściciela, a nie jednoosobowej firmy, którą zakłada się na potrzeby obchodzenia takiego prawa. Jak podkreślił, tego rodzaju firmy nazywane są potocznie "słupami".
- Kiedy ustawodawca wprowadzał do ustawy o radiofonii i telewizji w 2004 roku to wymaganie, to on wcale nie zakładał, że to będzie amerykański kapitał. Tylko ten spoza EOG, a to dlatego, że media to bardzo ważny instrument oddziaływania. Informowania, a przez to - oddziaływania na odbiorców. A o tym oddziaływaniu decyduje właściciel. Główny właściciel, ten, który ma decydujący głos - wyjaśnił.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Janusz Kawecki (KRRiT)
Data emisji: 20.12.2021
Godzina emisji: 15.33
PR24/jmo
REKLAMA