more_horiz

"USA nie zaangażują się bezpośrednio militarnie". Prof. Kozłowski o groźbie wojny na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 16:00
- Należy wspierać Ukrainę poprzez dostarczanie broni i werbalne wyrażanie poparcia dla niej przez NATO oraz Unię Europejską, choć milcząca akceptacja aneksji Krymu spowodowała, że apetyt Władimira Putina wzrósł - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Kozłowski z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.
- USA nie zaangażują się bezpośrednio militarnie - prof. A. Kozłowski o groźbie wojny na Ukrainie
- USA nie zaangażują się bezpośrednio militarnie - prof. A. Kozłowski o groźbie wojny na UkrainieFoto: Bumble Dee/ Shutterstock

Gość PR24 mówił o sytuacji na wschodniej flance NATO. Mimo apeli społeczności międzynarodowej Rosja nadal gromadzi wojska przy granicy z Ukrainą. Szef Sojuszu, Jens Stoltenberg, ponownie ostrzegł Moskwę przed inwazją na Ukrainę, zagroził surowymi konsekwencjami i wezwał do zmniejszenia napięcia.

- Ta część aktywności rosyjskiej i tęsknoty Władimira Putina za odbudową Związku Sowieckiego, to coś, co przestało być już dla niego samego mrzonką, a raczej konkretnie wyrażającym się planem. Był on oficerem KGB i to do czego został wyszkolony wprowadza do wielkiej polityki - mówił w PR24 ekspert.

"Wyzwanie będzie utrzymanie zajętego terenu"

Przypomniał, że Ukraina dla Rosji ma olbrzymie znaczenie, to kluczowe państwo do tego, by móc w większym stopniu oddziaływać na dalszą część Europy, stąd świat z niepokojem patrzy na to, co dzieje się na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Dodał, że wojska rosyjskie od lat wspierają walczących z Ukraińcami w Donbasie.

- Nie uważam jednak, że USA zaangażują się bezpośrednio militarnie, a Wielka Brytania już powiedziała, że się nie zaangażuje w obronę Ukrainy, niemniej mam nadzieję, że dostawy broni, szkolenia żołnierzy ukraińskich będą postępować. Wyzwaniem będzie utrzymanie ewentualnie zajętego obszaru Ukrainy przez wojska rosyjskie - powiedział prof. Artur Kozłowski.

Czytaj także:

Wiceminister spraw zagranicznych i administracji, Maciej Wąsik mówił w radiowej Jedynce, że "napór migrantów na naszą granicę jest mniejszy, ale są oni bardziej agresywni". Zaznaczył, że polityka białoruskiego reżimu wobec Polski będzie eskalowała, jeśli chodzi o stopień przemocy. Jak donosi z kolei dziennik "The Washington Post", administracja prezydenta USA, Joe Bidena rozważa, jak Stany Zjednoczone mogłyby wesprzeć antyrosyjską partyzantkę na Ukrainie w wypadku, gdyby Rosja zajęła znaczną część terytorium kraju.

Posłuchaj
20:02 PR24_mp3 2021_12_21-15-08-48.mp3 - USA nie zaangażują się bezpośrednio militarnie - prof. A. Kozłowski o groźbie wojny na Ukrainie ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Artur Kozłowski z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni

Data emisji: 21.12.2021

Godzina: 15:08 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem