Prof. Grosse o TSUE: nie można wymagać praworządności i jednocześnie naginać traktaty

- Tak poważna zmiana ustrojowa, która przekazuje bardzo daleko idącą władzę do Trybunału Sprawiedliwości UE, powinna być wprowadzona do traktatów unijnych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.

2021-12-23, 17:12

Prof. Grosse o TSUE: nie można wymagać praworządności i jednocześnie naginać traktaty
Rozporządzenie w sprawie uwarunkowań dotyczących praworządności, mające na celu ochronę funduszy UE przed ich ewentualnym niewłaściwym wykorzystaniem, weszło w życie 1 stycznia 2021 roku. . Foto: nitpicker/ Shutterstock

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował w czwartek, że kieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją europejskiego rozporządzenia ws. mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności.

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse odniósł się do dyskusji wokół orzeczeń TSUE. - Wszystkie państwa członkowskie, wspólnoty demokratyczne w UE powinny jednomyślnie zgodzić się na tak poważną zmianę ustrojową. Nie może być tak, że supremacja prawa europejskiego i prawa TSUE ponad konstytucjami jest wprowadzana w gruncie rzeczy przez kilku sędziów w kolejnych wyrokach Trybunału. To zbyt daleko idąca konsekwencją ustrojowa, by TSUE dokonywał samodzielnie takiej zmiany - ocenił.  

- Problem polega na tym, że większość państw członkowskich uważa, że ta zmiana ustrojowa jest w gruncie rzeczy instrumentem dyscyplinowania, przywoływania do porządku niepraworządnych krajów Europy Środkowej. Nie dostrzegają one ogromnych, dalekosiężnych konsekwencji dla wszystkich pozostałych państw UE. (…) To orzecznictwo może być w pewnym momencie skierowane przeciw nim - zwracał uwagę.

Ekspert zauważył, że praworządność powinna zaczynać się od stosowania traktatów przez instytucje europejskie. - Nie można wymagać praworządności od państw członkowskich i jednocześnie naginać traktaty wg pewnej doraźnej potrzeby, związanej np. z tym, czy ktoś lubi przywódców państw na Węgrzech czy w Polsce - mówił prof. Tomasz Grosse.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Grosse o sporze wokół orzeczeń TSUE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 24:10
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

Rozporządzenie dotyczące mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności, któremu sprzeciwiały się Polska i Węgry, zostało wynegocjowane między prezydencją niemiecką w Radzie UE, Parlamentem Europejskim i przegłosowane w listopadzie ubiegłego roku na spotkaniu ambasadorów państw członkowskich.

Przeciw rozporządzeniu głosowali przedstawiciele Polski i Węgier, którzy podnosili argumenty swoich stolic, że rozporządzenie zawiera dwuznaczne przepisy, jest nieprecyzyjne i budzi wątpliwości zgodności z traktatem o UE. Premierzy Polski i Węgier zapowiadali w związku z tym możliwość zawetowania budżetu UE na lata 2021-2027.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość audycji: prof. Tomasz Grzegorz Grosse

Data emisji: 23.12.2021

Godzina emisji: 15.33

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej