Boże Narodzenie z etnografią w tle? "Ludzie bardzo chętnie wracają do tradycji"
- Dużą popularnością cieszyły się odbywające się przed pandemią targi twórców ludowych, które były chętnie odwiedzane przez warszawiaków, widzimy, że jest duże zainteresowanie tradycyjnymi ozdobami - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Jaszczołt, kustosz Państwowego Muzeum Etnografii w Warszawie. - Ludzie bardzo chętnie wracają do tradycji, w różny sposób rozumianej, choćby przez ozdoby, które, mam wrażenie, są coraz bardziej popularne - dodała.
2021-12-25, 13:52
W Państwowym Muzeum Etnografii w Warszawie czynna jest wystawa stała "Czas świętowania w kulturze polskiej i kulturach europejskich". - Jest tam fragment poświęcony obrzędowości Bożego Narodzenia, począwszy od adwentu aż po zapusty, możemy zobaczyć różne grupy kolędnicze, możemy zobaczyć szopki, m.in. szopki krakowskie - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Jaszczołt, kustosz Państwowego Muzeum Etnografii w Warszawie.
- Możemy też zobaczyć zabawki, które kiedyś dzieci dostawały pod choinkę, choć one oczywiście były dużo skromniejsze niż to, co teraz dzieci mogą znaleźć pod choinką - wskazała gość "Tematu dnia".
"Ludzie chętnie wracają do tradycji"
W Muzeum Etnograficznym można także zobaczyć wystawę ozdób choinkowych z dawnych czasów, w tym - dekoracje robione ręcznie, jak np. kule z opłatków. - Pokazujemy dawne świętowanie przez obiekty, w większości z przeszłości. Dzięki temu można się na tej wystawie dowiedzieć, jak to było kiedyś. Mamy też filmy - to współczesne nawiązanie tego, co było kiedyś, do tego, co jest teraz. Chodzi o pokazanie, jak świętowanie wygląda teraz - wyjaśniła rozmówca Polskiego Radia 24.
Gość "Tematu dnia" zaznaczyła, że obserwuje wzrost zainteresowania tradycyjnie wyrabianymi ozdobami świątecznymi. - Ludzie bardzo chętnie wracają do tradycji, w różny sposób rozumianej, choćby przez ozdoby, które - mam wrażenie - są coraz bardziej popularne. Dużą popularnością cieszyły się odbywające się przed pandemią targi twórców ludowych, które były chętnie odwiedzane przez warszawiaków - zaznaczyła. - Widzimy, że jest duże zainteresowanie. Dzięki temu twórcy mogą przetrwać i robić to, co znają ze swoich tradycji lokalnych - dodała Małgorzata Jaszczołt.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- Wystawa rodziny Łacków w Zakopiańskim Centrum Kultury
- Świąteczne tradycje kulinarne na Wileńszczyźnie. "Miałam szok, że w Polsce są pierogi"
- Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Wiesław Molak
Gość: Małgorzata Jaszczołt (kustosz Państwowego Muzeum Etnografii w Warszawie)
REKLAMA
Data emisji: 25.12.2021
Godzina emisji: 9.30
mbl
Polecane
REKLAMA