X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Od Nazaretu po Betlejem. Świąteczna pielgrzymka do miejsc Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 15:38
Tradycja uroczystości Bożego Narodzenia narodziła się w Jerozolimie już w IV wieku. Dla chrześcijan przebywanie w Ziemi Świętej w czasie świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowym przeżyciem. Na unikalną dźwiękową pielgrzymkę do Ziemi Świętej zapraszamy w towarzystwie ks. Romana Bogacza z krakowskiego Uniwersytetu Papieskiego, o. Arkadiusza Blecharczyka oraz br. Ananiasza Jacka Jaskólskiego, o. Seweryna Lubeckiego i o. Antoniego Szlachty.
Figura Maryi w Bazylice Zwiastowania w Nazarecie
Figura Maryi w Bazylice Zwiastowania w NazarecieFoto: xdrew/ Shutterstock

Oczy całego świata są w Boże Narodzenie zwrócone na Betlejem. To właśnie tam na świat przyszedł Zbawiciel Jezus Chrystus. W tym roku ponownie ze względu na pandemię uroczystości są skromniejsze. Nie ma też – jak co roku – pielgrzymów z całego świata.

Bazylika niczym kwiat

W audycji odwiedzamy miejsca ważne dla Kościoła i Bożego Narodzenia. Na początek - Bazylika Zwiastowania w Nazarecie. - Ta Bazylika jest zaplanowana jako kwiat, szczególnie kopułę ma jak lilia odwrócona dnem do góry, bo Maryja jest kwiatem Nazaretu - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Roman Bogacz z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

- Bazylika otoczona jest arkadami i każdy naród pragnie mieć tutaj swój narodowy wizerunek Matki Bożej. My, Polacy, mamy dar żołnierzy generała Andersa, gdzie jest napisane "Powróć nas na ojczyzny łono" - relacjonował ks. Bogacz. 

Grota taka, jak Narodzenia

Drugim miejscem, które odwiedzamy, jest Pole Pasterzy - jedna z dolin okalających Betlejem. - W czasach Zbawiciela były one wykorzystywane przez pasterzy do wypasania owiec, nie nadawały się do uprawy - relacjonował o. Arkadiusz Blecharczyk. - Na polu pasterzy to, co przyciąga przybywających, to groty. Jedna jest szczególna: może nam dać wyobrażenie o Grocie Narodzenia przed wprowadzeniem przeróbek dokonanych podczas budowy bazyliki - wskazał o. Arkadiusz Blecharczyk. 

Bazylika ocalona przed Persami

Wreszcie, docieramy do Bazyliki Narodzenia Pana Jezusa. - To jedyna, która przetrwała od VI wieku, zbudowana w czasach Justyniana. Nie została zburzona przez Persów w 614 roku, bo na ścianie byli przedstawieni Trzej Królowie - Mędrcy ze Wschodu, w narodowych strojach perskich. Kiedy Persowie tu weszli i zobaczyli: "o, to nasi, to nasze stroje", nie zburzyli tej bazyliki jako jedynej - mówił ks. Roman Bogacz. 

Posłuchaj
23:40 OdNazaretuDoBetlejem-PR24_mp3 2021_12_25-11-07-46.mp3 Ks. Roman Bogacz, br. Ananiasz Jacek Jaskólski, o. Seweryn Lubecki, o. Antoni Szlachta i o. Arkadiusz Blecharczyk oprowadzają po najważniejszych miejscach Ziemi Świętej (PR24)

Więcej o tym, jak wygląda współczesna codzienność w Ziemi Świętej - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania audycji. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Goście: ks. Roman Bogacz (prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie), br. Ananiasz Jacek Jaskólski (misjonarz w Ziemi Świętej, zakrystian w Bazylice Bożego Narodzenia w Betlejem), o. Seweryn Lubecki, o. Antoni Szlachta, o. Arkadiusz Blecharczyk

Data emisji: 25.12.2021

Godzina emisji: 11.06


mbl

Czytaj także

Ateistyczna walka z Bożym Narodzeniem. Suski: katolicy należą do grup prześladowanych

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 12:16
- Walka z wiarą zawsze była ostra, zawsze były ofiary. Dzisiaj na świecie katolicy należą do grup najbardziej prześladowanych, są kraje, gdzie za wyznawanie naszej religii jest kara śmierci, więc ten proces trwa cały czas - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marek Suski. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski oraz poseł PSL Marek Sawicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ważny symbol miłości". Kard. Nycz o pomocy dla uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 13:44
Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz powiedział, że Boże Narodzenie jest symbolem wejścia Boga w historię świata. Duchowny, który przewodniczył liturgii podczas pierwszego dnia świąt w Archikatedrze Warszawskiej zapowiedział także, że Caritas we współpracy z polskim rządem przyjmie do naszego kraju potrzebujących.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Jędraszewski: Słowo Boże daje nam moc przeżywania wiary

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 14:27
Abp Marek Jędraszewski powiedział, że uroczystość Bożego Narodzenia uświadamia nam szczególną moc, jaką jest przynależność do Boga, Kościoła i ludzkości poprzez wiarę, nadzieję i miłość. W homilii podczas mszy świętej w Zawadzie duchowny mówił, że w obchodzone święta dziękujemy za obecność Chrystusa w życiu ludzi.
rozwiń zwiń