more_horiz

Likwidacja stowarzyszenia Memoriał. Marek Menkiszak: to decyzja polityczna

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 15:35
- Kreml pokazuje, że nie ma takiej decyzji, której nie byłby gotów podjąć, aby w sposób symboliczny i praktyczny zablokować możliwość niezależnej aktywności na terenie Rosji. Zachód nic na to nie może poradzić, a Rosja nie będzie ustępować ani na krok wobec protestów czy presji - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Menkiszak kierownik zespołu rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich.
Obydwie struktury memoriału   historyczna i obrony praw człowieka  zostały przez władze uznane za agentów zagranicznych, których działanie jest finansowane spoza Rosji.
Obydwie struktury "memoriału" – historyczna i obrony praw człowieka – zostały przez władze uznane za "agentów zagranicznych", których działanie jest finansowane spoza Rosji.Foto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Moskiewski sąd zlikwidował Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał". Kilkadziesiąt osób zgromadzonych przed gmachem sądu skandowało: "hańba" i "Memoriał będzie żył".

Wczoraj Sąd Najwyższy zlikwidował główną część stowarzyszenia Międzynarodowy Memoriał, które zajmowało się dokumentowaniem zbrodni stalinowskich.

Oficjalnym powodem likwidacji Memoriału (a także Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał") było złamanie przepisów mówiących o konieczności rejestracji "zagranicznych agentów". 

Marek Menkiszak podkreślał, że decyzja rosyjskich władz ma charakter polityczny. - Likwidacja Memoriału to pewien sygnał, bardzo silny, wysłany do wewnątrz Rosji i na zewnątrz kraju, że Kreml nie będzie tolerować publicznego podważania oficjalnej linii polityki historycznej Rosji, która jest coraz bardziej otwarcie neostalinowska. Posługuje się już nawet nie późnosowieckimi tezami lat 80. ubiegłego wieku, ale zaczyna nawiązywać do tez stalinowskiej propagandy lat 30. i 40. w najgorszym wydaniu - ocenił.

- To także sygnał do Zachodu, że Rosja nie będzie tolerować wspierania jakiejkolwiek niezależnej obywatelskiej aktywności na terenie Rosji - dodał i zauważył, że wyrazy oburzenia płyną z wielu stron świata, a dyplomacje zachodnie wydają w tej sprawie oświadczenia.

- W sferze praktycznej państwa Zachodu nie są w stanie wiele zrobić, poza wyrazami oburzenia, ponieważ zdolność oddziaływania wewnątrz Rosji są ograniczone przez prawo rosyjskie, które zamyka możliwości legalnego wspierania aktywności  obywatelskiej na terenie Rosji. Ta w ostatnich latach w coraz większym stopniu przenosi się za granicę zwłaszcza do państw europejskich. To właśnie tutaj powstają nowe inicjatywy, ośrodki czy media, które zyskują wsparcie państw zachodnich, a Moskwa ma tu mniejsze możliwości oddziaływania - komentował ekspert.

Posłuchaj
23:36 PR24_mp3 2021_12_29-13-34-30.mp3 Marek Menkiszak o likwidacji stowarzyszenia Memoriał (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Prokuratura twierdziła m.in., że w swojej działalności organizacja obrony praw człowieka "poważnie i systematycznie łamie przepisy o agentach zagranicznych i usprawiedliwia ekstremizm" - podała moskiewska rozgłośnia. Memoriałowi zarzucono również "kształtowanie negatywnego wizerunku rosyjskiego sądownictwa, tworzenie i publikowanie list skazanych, którzy są nazywani więźniami politycznymi".

Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość audycji:  Marek Menkiszak (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 23.12.2021

Godzina emisji: 15.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem