more_horiz

"Na prowincji było wiadomo, że talibowie dojdą do władzy". Dr Gajda podsumowuje konflikt w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 11:07
- Tak naprawdę na afgańskiej prowincji od dawna było wiadomo, że jeżeli Afganistan zostanie opuszczony przez siły NATO, to talibowie wcześniej czy później dojdą do władzy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Afganolog dr Jakub Gajda.
Dr Gajda o konflikcie w Afganistanie: na prowincji było wiadomo, że talibowie dojdą do władzy
Dr Gajda o konflikcie w Afganistanie: na prowincji było wiadomo, że talibowie dojdą do władzyFoto: Trent Inness/Shutterstock

Powrót talibów do władzy w Afganistanie był jednym z najważniejszych wydarzeń zakończonego 2021 r. na świecie. W połowie sierpnia byli partyzanci w błyskawicznym tempie obalili prozachodnie władze i stworzyli nowy rząd. Równocześnie jednak rozpoczął się tam największy kryzys humanitarny w historii tego kraju.

Dr Jakub Gajda opowiedział, jak doszło do tej sytuacji oraz jak Afganistan wygląda po kilku miesiącach rządów talibów. - Tak naprawdę proces staczania się w otchłań tego kraju trwał ok. 6 lat, od momentu, kiedy NATO zakończyło swoją misję z końcem 2014 r. - wskazał.

Jak dodał, "było od tego czasu wiadomo, że niewiele uda się zmienić, jeśli chodzi o tę afgańską mentalność i o wyprowadzenie Afganistanu na ścieżkę zachodniej demokracji, czego próbowaliśmy - nawet my Polacy wraz z innymi silami Sojuszu Północnoatlantyckiego - dokonać".

"Na prowincji było wiadomo, że talibowie dojdą do władzy"

Gość audycji zaznaczył także, że dopóki Amerykanie jeszcze stacjonowali na terenie Afganistanu, to ten proces był nieco hamowany przez ich obecność. - Ale tak naprawdę na afgańskiej prowincji od dawna było wiadomo, że jeżeli Afganistan zostanie opuszczony przez siły NATO, to talibowie wcześniej czy później dojdą do władzy - podkreślił.

Ocenił, samo tempo dojścia do władzy talibów może zaskakiwać, ale - jak dodał - "nie ma tutaj też wątpliwości co do tego, że talibowie chcieli po prostu w ten sposób pokazać, że to oni są faktycznymi zwycięzcami tego 20-letniego konfliktu - czy też, z naszego punktu widzenia, 20-letniej stabilizacji - która toczyła się w Afganistanie.

Posłuchaj
24:14 PR24_mp3 2022_01_02-10-33-23.mp3 Dr Jakub Gajda o konflikcie w Afganistanie ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr Jakub Gajda (Afganolog, Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 2.01.2022

Godzina emisji: 10.30

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem