more_horiz

Prof. Domański: Tusk stał się zakładnikiem swojej strategii

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 10:35
- Partie polityczne, szczególnie Lewica, nie mogą się zgodzić na sojusz, w którym dominuje silniejszy koalicjant, w tym wypadku PO i Donald Tusk. Dodatkowo dochodzi do tego obawa podzielenia losu Nowoczesnej czy Zielonych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański socjolog (Polska Akademia Nauk).
prof. Henryk Domański
prof. Henryk DomańskiFoto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

Lider PO w niedzielę w TVN24, odnosząc się do ewentualnych wcześniejszych wyborów, zaznaczył, że są one możliwe tylko wtedy, "kiedy PiS i Kaczyński skapitulują w sposób ostateczny". "To, że skapitulowali przed drożyzną i pandemią, to wiemy. Sami się do tego przyznają, ale czy są gotowi w związku z tym do wniosków ostatecznych, czyli do wcześniejszych wyborów - naprawdę nie wiem" - powiedział.

Zaznaczył, że wcześniejsze wybory byłyby "z całą pewnością lepsze dla Polski". "Wcale nie jestem pewien, czy lepsze dla opozycji, wcale nie jestem pewien, czy ja powinienem się modlić o wcześniejsze wybory, biorąc pod uwagę możliwe wyniki" - dodał Tusk.

Prof. Henryk Domański odniósł się do dyskusji na temat wcześniejszych wyborów parlamentarnych, jak stwierdził, nie są one w interesie Platformy Obywatelskiej. - PO przegrałaby, gdyby do nich doszło. Absolutnie nic nie wskazuje na to, żeby Donaldowi Tuskowi udało się zjednoczyć opozycję - stwierdził.

- Potencjalnie niekorzystne dla rządu czynniki są uniwersalne, oddziałują również w innych krajach, co jest częściowym usprawiedliwieniem poczynań rządu dla opinii publicznej. Rząd robi również co może, podejmując działania antyinflacyjne. Zagrożeń dla notowań Zjednoczonej Prawicy, póki co, nie ma - dodał.

Socjolog zauważył, że Donald Tusk musi mierzyć się z presją elektoratu opozycji. - Wrócił do PO z oczekiwaniem, że podniesie jej notowania, co udało się tylko do pewnego stopnia, oraz z założeniem, że szansa na wygranie PO z PiS jest tylko wtedy, gdy Platforma dokooptuje do siebie główne partie opozycyjne - zaznaczył.

- Działania Tuska w ciągu ostatnich dni są dosyć chaotyczne (…) popełnia rozmaite błędy, co jest efektem determinacji. Chyba jednak innej możliwości nie ma, stał się zakładnikiem swojej strategii - komentował apele szefa PO, które ten kierował do potencjalnych koalicjantów.

Posłuchaj
25:00 PR24_mp3 2022_01_05-09-33-48.mp3 Prof. Henryk Domański o powrocie Donalda Tuska na krajową scenę polityczną (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: prof. Henryk Domański

Data emisji: 05.01.2022

Godzina emisji: 9.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także