more_horiz

Jakub Wiech: handel emisjami jest dla Polski przeciwskuteczny

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 12:00
- Problemem jest to, że na rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2 działają nie tylko podmioty, które muszą wykupywać uprawnienia, ale też instytucje, które owe uprawnienia traktują jako instrument finansowy - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu energetyka24.com.
J. Wiech: handel emisjami jest dla Polski przeciwskuteczny, mamy bowiem wypaczenie sytemu EU ETS
J. Wiech: handel emisjami jest dla Polski przeciwskuteczny, mamy bowiem wypaczenie sytemu EU ETSFoto: Polskie Radio

Polska złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o kompleksową reformę systemu handlu emisjami dwutlenku węgla w systemie ETS. Polski rząd uważa, że pierwszym działaniem, które Komisja Europejska powinna podjąć, jest wycofanie podmiotów finansowych z rynku uprawnień do emisji.

- Niestety ten pesymizm w sprawie możliwości zawieszenia systemu EU ETS jest uzasadniony. Polska jest emisyjnym rodzynkiem na mapie Unii Europejskiej. Nasze argumenty nie są zrozumiałe, nie możemy liczyć na pomoc innych państw, które mają ten sam problem, bo handel emisjami dotyka właśnie nas w dużej rozciągłości - komentował ekspert.

"Wypaczenie systemu ETS"

Dodał, że tona uprawnień do emisji CO2 kosztuje ponad 80 euro. Handel emisjami jest dla Polski przeciwskuteczny, mamy bowiem, jak podkreślił, wypaczenie sytemu EU ETS. Dodał również, że niektóre instytucje traktują uprawnienia jako instrument finansowy. Komisja Europejska natomiast uważa, że to normalna rynkowa praktyka.

- Jako jedyne państwo w Europie mamy 70 proc. węgla w naszym miksie energetycznym. Transformacja energetyczna leżała odłogiem od 1989 roku. W 2019 spadł nam na głowę Zielony Ład. Nie jesteśmy gotowi na rozwiązania klimatyczne, również te poza EU ETS - zauważył Jakub Wiech.

Czytaj także:

Ministerstwo klimatu i środowiska wskazało, że nie krytykuje potrzeby transformacji energetycznej, tylko sposób zarządzania systemem handlu uprawnieniami do emisji ETS. Podkreślono przy tym, że Polska przeznacza również środki krajowe na transformację energetyczną.


Posłuchaj
25:18 PR24_mp3 2022_01_05-10-34-16.mp3 J. Wiech: handel emisjami jest dla Polski przeciwskuteczny, mamy bowiem wypaczenie sytemu EU ETS ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Jakub Wiech z portalu energetyka24.com 

Data emisji: 05.01.2021

Godzina: 10:34

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem