more_horiz

Kryzys gazowy w Europie. Daniel Czyżewski: to zaplanowana akcja Rosji

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 19:10
- Gazprom wywiązuje się z długoterminowych kontraktów, ale w sytuacji gdy jest w Europie ogromny popyt na gaz, nie chce sprzedać go w pojedynczych transakcjach. Rosyjski gaz ma tak dominujący udział na rynku europejskim, że pozwala to na tego typu manipulacje - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.pl.
Gazprom na razie nie jest zainteresowany tłoczeniem gazu do zachodnich odbiorców - w trakcie ostatnich aukcji nie zarezerwował mocy przesyłowych na zachód. Eksperci wskazują, że to część rosyjskiej polityki destabilizacji rynku gazu.
Gazprom na razie nie jest zainteresowany tłoczeniem gazu do zachodnich odbiorców - w trakcie ostatnich aukcji nie zarezerwował mocy przesyłowych na zachód. Eksperci wskazują, że to część rosyjskiej polityki destabilizacji rynku gazu.Foto: Shutterstock/Kodda

W niektórych państwach Europy mogą być problemy z dostarczeniem ciepła lub prądu. Przez ostatnie kilka miesięcy poziomy magazynowe gazu na rynkach Europy Zachodniej są niemal na najniższym poziomie w historii. 

"Może dojść do niedoborów"

Daniel Czyżewski komentował sytuację na rynku surowców energetycznych w Europie. - Obecnie poziomy magazynowe w Austrii, Niemczech, Czechach i Holandii są około dwóch razy niższe, niż w tym samym okresie w poprzednich latach. Zwykle dopiero pod koniec zimy te magazyny były na wyczerpaniu, więc obecnie może dojść do niedoborów - stwierdził i dodał, że Polska jest w o tyle dobrej sytuacja, że nasze magazyny były pełne, a obecnie poziom zasobów jest bezpieczny.

- Sytuacja związana z cenami gazu i manipulacjami na rynku jest w dużej mierze spowodowana działaniami Gazpromu. Magazyny tego koncernu w Europie zostały zapełnione w mniej niż połowie, w tej chwili ciągną europejską średnią w dół. Opróżnienie magazynów i "bardzo oszczędne" zarządzanie tranzytem gazu na Zachód wygląda jak zaplanowana akcja Rosji - ocenił gość audycji. 

Posłuchaj
21:02 PR24_mp3 2022_01_08-18-07-24.mp3 Daniel Czyżewski o sytuacji na rynku gazu w Europie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Eksperci wskazują, że to część polityki destabilizacji rynku gazu, poprzez którą Rosja chce wymusić zgodę na użytkowanie gazociągu Nord Stream 2. Ten czeka jeszcze długi proces certyfikacji w Niemczech, który może potrwać kilka miesięcy.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Daniel Czyżewski

Data emisji: 08.01.2022

Godzina emisji: 18.07

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem