more_horiz

Rosnące ceny energii. Pietryga: jeżeli przyczyną jest Nord Stream 2, to nie mamy na to wpływu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 20:26
- Jeżeli kryzys energetyczny wywołany jest szantażem Putina w zw. z Nord Stream 2 to nasze możliwości oddziaływania na to są prawie żadne - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Piertyga ("Rzeczpospolita"). Gościem "Debaty dnia" był także Jakub Maciejewski ("Sieci", wpolityce.pl).  
Tomasz Pietryga: jeżeli kryzys energetyczny wywołany jest szantażem Putina o Nord Stream 2 to nasze możliwości oddziaływania na to, są prawie żadne
Tomasz Pietryga: jeżeli kryzys energetyczny wywołany jest szantażem Putina o Nord Stream 2 to nasze możliwości oddziaływania na to, są prawie żadneFoto: Shutterstock/eleonimages

Urząd Regulacji Energetyki podał nowe taryfy sprzedaży oraz dystrybucji energii elektrycznej. Podwyżka cen prądu w 2022 roku wyniesie dla użytkowników indywidualnych średnio około 21 zł miesięcznie. Tarcza antyinflacyjna ma złagodzić tę podwyżkę do średnio około 6 zł miesięcznie.

Narzędzia do walki z inflacją i wzrostem cen energii skomentował Tomasz Pietryga. 

- Z jednej strony narzędziem jest strukturalna, długofalowa polityka państwa. Część ekonomistów krytykuje RPP, że za późno podwyższała stopy procentowe - gdyby było to wcześniej zrobione, może dziś byłoby lepiej - zaznaczył. 

Sprawa Nord Stream 2 

Publicysta "Rzeczpospolitej" zaznaczył, że są czynniki "nakręcające" kryzys, na które polski rząd nie ma wpływu.  

- Jeżeli kryzys energetyczny wywołany jest szantażem Putina o Nord Stream 2, to nasze możliwości oddziaływania na to są prawie żadne. Wszyscy politycy wyrażają swoją opinię na ten temat, ale tak naprawdę nasza siła oddziaływania na to, co zrobi Władimir Putin jest niewielka - ocenił. 

Posłuchaj
24:06 PR24_mp3 2022_01_04-18-33-00.mp3 Publicyści o przeciwdziałaniu skutkom inflacji cz.2 ("Debata dnia")
23:23 PR24_mp3 2022_01_04-18-05-58.mp3 Publicyści o przeciwdziałaniu skutkom inflacji cz.1 ("Debata dnia")

Z kolei Jakub Maciejewski przypomniał, że Polska przestrzegała przed takim scenariuszem związanym z budową NS2. 

- Jest haniebne, że tak oczywista sprawa - uruchomienie Nord Stream 2 - przyniesie Polsce i Europie katastrofalne skutki energetyczne - tak oczywista teza była na Zachodzie nazywana rusofobiczną, mówiono, że Polska podżega przeciwko Rosji, że jest jej niechętna. Tymczasem mieliśmy rację i to nie jest powód do wyższości moralnej. Warto się wsłuchać w głosy, które są lekceważone ze względów bieżączki politycznej - podsumował.   

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Debata dnia"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"), Jakub Maciejewski ("Sieci", wpolityce.pl) 

Data emisji: 04.01.2022

Godzina emisji: 18.05


kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem