X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To nie była spontaniczna rewolta". Marek Wróbel o kryzysie w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 15:32
- W Kazachstanie prędko spokojnie nie będzie, zwłaszcza że demonstranci są uzbrojeni. Ich ataki na kluczowe punkty pokazują, że to nie była spontaniczna rewolta - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej.
Jak zaznaczył Marek Wróbel oczywiście, że Rosja będzie mieszać w Kazachstanie
Jak zaznaczył Marek Wróbel "oczywiście, że Rosja będzie mieszać w Kazachstanie"Foto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT

Co najmniej 164 osoby zginęły w wyniku zamieszek w Kazachstanie, które trwają tam od 2 stycznia. W ciągu tygodnia służby bezpieczeństwa zatrzymały prawie 6 tysięcy osób. Mieszkańcy kraju wyszli na ulice po tym, jak rząd ogłosił podwyżki cen paliw.

5 stycznia prezydent Kasym-Żamart Tokajew zdymisjonował rząd i ogłosił stan wyjątkowy do 19 stycznia 2022. Kazachskie służby porządkowe dostały rozkaz strzelania do każdego, kto nie podporządkuje się wezwaniom funkcjonariuszyszczególnie do tych osób, które są uzbrojone.

"Ceny paliw były iskrą"

Marek Wróbel zaznaczył, że "Kazachstan jest krajem bardzo uzależnionym od surowców", a także bardzo "zoligarchizowanym". - Ceny paliw były iskrą, która ten lont podpaliła, ale nie były powodem (demonstracji). Prawdopodobnymi przyczynami są np. rywalizacja między oligarchami i między sferami wpływów - powiedział.

Oczywiście, że Rosja będzie mieszać w Kazachstanie i cały czas miesza w krajach postsowieckich, w jednych z lepszym skutkiem, w drugich z gorszym. Kraje bałtyckie czy na przykład Ukraina, można powiedzieć, oderwały się od swojej "dawnej patronki", czego o krajach Azji Środkowej powiedzieć nie możemy - wskazał ekspert.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 "w Kazachstanie prędko spokojnie nie będzie, zwłaszcza że demonstranci są uzbrojeni i najwyraźniej koordynowani". - Ich ataki na kluczowe punkty pokazują, że to nie była spontaniczna rewolta - ocenił Marek Wróbel. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
24:13 marek wróbel.mp3 Marek Wróbel o zamieszkach w Kazachstanie (Temat dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: Temat dnia

Prowadząca: Magdalena Złotnicka 

Gość: Marek Wróbel (Fundacja Republikańska)

Data emisji: 09.01.2022

Godzina emisji: 14.33

PR24/nt

Czytaj także

Kryzys w Kazachstanie. Prof. Marciniak: prezydent Tokajew prawdopodobnie dokonał przewrotu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 17:59
- Ten de facto przewrót pałacowy odbywa się pod pretekstem protestów społecznych i przy wykorzystaniu bratniej pomocy państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, przy czym wojska wysłała faktycznie Rosja i Armenia - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog, były ambasador Polski w Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamieszki w Kazachstanie. Liczba aresztowanych przekroczyła 5 tys.

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 08:29
W Kazachstanie podczas zamieszek aresztowano dotychczas ponad 5 tysięcy osób - podało ministerstwo spraw wewnętrznych tego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krwawe protesty w Kazachstanie. Papież apeluje o dialog i zgodę

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 12:56
- Pragnę, aby w Kazachstanie jak najszybciej odnaleziono zgodę społeczną poprzez poszukiwanie dialogu, sprawiedliwości i dobra wspólnego - mówił papież Franciszek, odnosząc się do trwających w tym kraju zamieszek.
rozwiń zwiń