more_horiz

"Rekordowe zużycie węgla". Prof. Mariusz Ruszel o wzroście cen energii

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 12:20
- Analizując udział węgla w strukturze miksu energetycznego przez ostatnie 50 lat, widzimy, że ostatni rok pokazał pewną dynamikę wzrostu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mariusz Ruszel (Instytut Zarządzania Politechnika Rzeszowska, Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza).
W 2021 roku w skali globalnej mieliśmy rekordowe zużycie węgla na potrzeby produkcji między innymi energii elektrycznej.
W 2021 roku w skali globalnej mieliśmy rekordowe zużycie węgla na potrzeby produkcji między innymi energii elektrycznej.Foto: shutterstock.com/MegSopki

Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Mariusz Ruszel odniósł się do rosnących cen energii elektrycznej. Jak wskazał, "kilka dni temu został opublikowany raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej z siedzibą w Paryżu, który pokazuje, że w 2021 roku w skali globalnej mieliśmy rekordowe zużycie węgla na potrzeby produkcji między innymi energii elektrycznej".

- Jakbyśmy przeanalizowali udział węgla w strukturze miksu energetycznego przez ostatnie 50 lat, od właściwie lat 70. do dnia dzisiejszego, to ten ostatni rok pokazał tutaj pewną dynamikę wzrostu, która nie była aż taka w latach ubiegłych - ocenił.

Dodał, że "to jest jeden z bardzo istotnych czynników, który pokazuje, że tak naprawdę, te wzrosty cen na rynku światowym przyczynią się do dynamiki dyskusji o transformacji energetycznej, a także do dyskusji o tempie dekarbonizacji".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
08:43 PR24_mp3 2022_01_14-11-34-22.mp3 Prof. Mariusz Ruszel: w 2021 roku mieliśmy rekordowe zużycie węgla (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: prof. Mariusz Ruszel (Instytut Zarządzania Politechnika Rzeszowska, Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza)

Data emisji: 14.01.2022

Godzina emisji: 11.33


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem