more_horiz

Jan Piekło o sytuacji w Europie: niestety wszystko wskazuje na konfrontację Zachodu z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 13:20
- Niestety wszystkie znaki wskazują, że niebezpieczeństwo konfrontacji między Zachodem a Rosją jest blisko. Wygląda to wszystko niedobrze. Dla nas największym zagrożeniem jest to, że na terenie Białorusi instalują się wojska ze wschodnich baz rosyjskich - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador na Ukrainie.
Jan Piekło
Jan PiekłoFoto: PR/JW

Niemcy konsekwentnie odmawiają sprzedaży broni na Ukrainę. Podczas wczorajszej wizyty w Kijowie jednoznaczne stanowisko Berlina potwierdziła szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock. Tego samego dnia na Ukrainę wyleciały dwa brytyjskie samoloty z bronią przeciwpancerną. Rząd w Berlinie uniemożliwił im przelot przez niemiecką przestrzeń powietrzną

Polityka Niemiec

Jan Piekło zaznaczył, że Berlin realizuje politykę prorosyjską w trosce o swoje interesy gospodarcze. Zdaniem byłego ambasadora jesteśmy świadkami tworzącego się nowego porządku w Europie. - Mamy komunikat z wizyty szefowej MSZ w Moskwie. Wynika z niego, że obie strony są zainteresowane tym, żeby bez względu na wszystko utrzymać dobre relacje. To jest Nord Stream 2 i kurs, który kiedyś obrały Niemcy i nie powinniśmy mieć złudzeń - powiedział. 

- Zaczyna się rysować nowy kształt geopolityki, która jest zainteresowana pomocą Ukrainie. Jest to Wlk. Brytania, kraje bałtyckie, Polska, Rumunia i w przyszłości może kraje skandynawskie. Niemcy prowadzą za to politykę zgodną z ich interesem gospodarczym - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że wszystko wskazuje na zbliżający się konflikt. - Niestety wszystkie znaki wskazują, że niebezpieczeństwo konfrontacji między Zachodem a Rosją jest blisko. Wygląda to wszystko niedobrze. Dla nas największym zagrożeniem jest to, że na terenie Białorusi instalują się wojska ze wschodnich baz rosyjskich. Świadczy to o mniejszej obronie granicy Rosji z Chinami i jakimś porozumieniu - ocenił.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
09:29 PR24 2022_01_18-13-20-42.mp3 Jan Piekło o sytuacji w Europie ("Gość PR24")

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadził: Tadeusz Płużański

Goście: Jan Piekło (były ambasador na Ukrainie)

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 13:20

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem