more_horiz

Tusk spotkał się z przedsiębiorcami z Wielkopolski. Politolog: środowisko PO czeka mrówcza praca

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 10:00
 - Nie mamy odkrywania Ameryki, mamy coś, co powinno było nastąpić. Efekt zależy od polityków PO, a szczególnie Donalda Tuska, który wziął na siebie odpowiedzialność za merytoryczne punktowanie rządu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Machnik, politolog z Collegium Humanum. 

We wtorek lider Platformy Obywatelskiej w piekarni w Kościanie zorganizował konferencję prasową, podczas której narzekał na drożyznę. Po niej wyruszył w objazd po okolicy, aby pokazać, w jak trudnej sytuacji są przedsiębiorcy. Spotkał się z przedsiębiorcami z Wielkopolski, z którymi rozmawiał o drożyźnie, a w Starym Bojanowie odwiedził "pana Przemka", który marzy o modernizacji swojej firmy. Na drodze do realizacji tych marzeń, jak twierdzi PO, stanęła sytuacja na rynku i podwyżki cen.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że musiało do tego dojść. - Donald Tusk wracał do polskiej polityki z emocjonalnym i ofensywnym komunikatem. Jego konferencje i przekazy wprost uderzały w PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Pewnie taki miał plan. Musiało dojść do momentu, że skończą się emocjonalne animozje, a rozpocznie się to, co interesuje Polaków tu i teraz. Środowisko PO czeka mrówcza i odważna praca. Im niżej zejdzie się do ludzi, tym będzie trudniej  - powiedział dr Bartłomiej Machnik.

Jego zdaniem takie spotkania stanowią szansę dla polityków PO, by przekonać do siebie Polaków. - Nie mamy odkrywania Ameryki, mamy coś, co powinno było nastąpić. Efekt zależy od polityków PO, a szczególnie Donalda Tuska, który wziął na siebie odpowiedzialność za merytoryczne punktowanie rządu - tłumaczył politolog.

Posłuchaj

10:29 PR24 2022_01_19-07-47-52.mp3 Dr Bartłomiej Machnik gościem Elizy Olczyk (Temat dnia/Gość PR24)

Okazało się jednak, że rozmówca Tuska, to właściciel przetwórni, która korzysta z pomocy rządowej.  W 2017 r. firma "pana Przemka" ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju otrzymała blisko 3,5 mln zł na "opracowanie technologii innowacyjnych półproduktów i produktów owocowych w oparciu o fizyczne i dyfuzyjne metody przetwarzania i utrwalania z uwzględnieniem aspektu czystej etykiety oraz walorów prozdrowotnych".  Z kolei w 2020 r. przedsiębiorca skorzystał z pomocy rekompensującej negatywne konsekwencje ekonomiczne związane z COVID-19. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: dr Bartłomiej Machnik (politolog, Collegium Humanum)

Data emisji: 19.01.2022

Godzina emisji: 7.49

PR24

Zobacz także

Zobacz także