"Polska muzyka jest obecna w Polskim Radiu". Joanna Lichocka o nowelizacji ustawy medialnej
- Wzmocnienie zapisów obejmujących rynek radiofonii nie jest najlepszym rozwiązaniem do promowania polskiej muzyki. Sztuczne i drastyczne proporcje mogą być przeciwskuteczne - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł PiS Joanna Lichocka, komentując projekt nowelizacji ustawy medialnej, którą przedstawił poseł Marek Suski.
2022-01-21, 14:45
W projekcie nowelizacji ustawy medialnej, którą przedstawił poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski, znalazł się zapis przewidujący, że minimum 50 procent miesięcznego czasu nadawania rozgłośni radiowych przeznaczonego na utwory muzyczno-słowne będzie wypełniane polską muzykę. Poseł Marek Suski (wiceprzewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu oraz przewodniczący rady programowej Polskiego Radia) mówił, że chodzi o wzmocnienie polskiej kultury i polskich twórców, a podobne rozwiązania są obecne w wielu innych krajach. Dodał, że nowe przepisy będą mocno promować nowych wykonawców.
- "Po raz pierwszy od 30 lat rząd się tym zajął". Paweł Kukiz o statusie artysty zawodowego
- Ustawa o artyście zawodowym. Sellin: ma ona pomóc w zabezpieczeniu socjalnym i emerytalnym
Gość Polskiego Radia 24 przyznała, że nie popiera tych rozwiązań. - Wzmocnienie obecności polskiej muzyki, która jest zapisana w obecnie obowiązującej ustawie, jest wystarczające. Media publiczne, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne, wypełniają te zapisy z naddatkiem. Polska muzyka jest obecna w Polskim Radiu. Wzmocnienie zapisów obejmujących rynek radiofonii nie jest najlepszym rozwiązaniem do promowania polskiej muzyki. Sztuczne i drastyczne proporcje mogą być przeciwskuteczne. Będziemy o tym rozmawiać, gdy projekt trafi do Sejmu - powiedziała Joanna Lichocka.
Posłuchaj
Projekt nowelizacji zakłada, że nadawcy programów radiowych, z wyłączeniem programów tworzonych w całości w języku mniejszości narodowych, etnicznych lub w języku regionalnym, na utwory wykonywane w języku polskim będą przeznaczać nie, jak dotychczas, 33 proc., a co najmniej 50 proc. miesięcznego czasu nadawania w programie utworów słowno-muzycznych, a co najmniej 80 proc. (do tej pory było to 60 proc.) w godzinach od 5 rano do 24.
REKLAMA
W nowelizacji przewidziano także "bonus" za nadawanie w godz. 5-24 utworów debiutantów. Ich czas antenowy będzie liczony jako 300 proc. czasu nadawania utworu. Dotychczas było to 200 proc. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji przewiduje także wydłużenie - z 18 do 36 miesięcy - czasu, w którym dany utwór uważany jest za debiut.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Joanna Lichocka (poseł PiS)
Data emisji: 21.01.2022
Godzina emisji: 13.35
REKLAMA
PR24
REKLAMA