more_horiz

Prof. Grochmalski: Zachód może spodziewać się cyberataków ze strony Rosji

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 18:14
Prof. Piotr Grochmalski na antenie Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na to, że jednymi z zagrożeń, jakich Zachód może się spodziewać ze strony Rosji, są cyberataki. Jak dodał, świadczą o tym słowa Siergieja Karaganowa, który wskazał je jako możliwą konsekwencję odrzucenia ultimatum Moskwy wobec Zachodu.
Prof. Grochmalski: Zachód może spodziewać się cyberataków ze strony Rosji
Prof. Grochmalski: Zachód może spodziewać się cyberataków ze strony RosjiFoto: Portrait Image Asia/Shutterstock

Sytuacja przy polsko-białoruskiej granicy wciąż pozostaje napięta. Tylko od początku 2022 r. migranci podjęli już 810 prób nielegalnego przedostania się do naszego kraju. Minionej doby służby odnotowały 87 takich incydentów.

Prof. Piotr Grochmalski wskazał, że "wydarzenia na granicy z Białorusią mają szeroki kontekst i są w istocie elementem wojny hybrydowej realizowanej przez Moskwę". - Większość specjalistów od armii białoruskiej podkreśla, że jest ona zintegrowana z armią rosyjską i że mamy do czynienia z jednym systemem dowodzenia. Decyzje strategiczne zapadają w Moskwie, a Mińsk odgrywa drugorzędną rolę - skomentował.

Prof. Grochmalski: Zachód może spodziewać się cyberataków ze strony Rosji

Specjalista zwrócił także uwagę na to, że jednymi z innych zagrożeń, jakich możemy się spodziewać ze strony Rosji, są cyberataki. Jak wskazał, świadczą o tym słowa Siergieja Karaganowa - rosyjskiego politologa i analityka zajmującego się sprawami bezpieczeństwa w Federacji Rosyjskiej - który ocenił, że "jeśli ultimatum Moskwy wobec państw Zachodu zostanie odrzucone, to nastąpi atak cyfrowy na infrastrukturę".

Gość audycji wskazał ponadto na postępującą współpracę Rosji i Chin. - Mamy do czynienia w tej chwili w istocie z wojną cywilizacyjno-kulturową, w której Rosja uważa, że zintegrowała swój potencjał z Chinami - ocenił. Jak dodał, ponownie powołując się na Siergieja Karaganowa, "nowa sytuacja Rosji wynika z tego, że Chiny wzmacniają jej pozycję międzynarodową ponad realny potencjał gospodarczy i militarny tego państwa". - To Chiny uczyniły z Rosji potężnego gracza - podkreślił.

Posłuchaj
22:07 PR24_mp3 2022_01_22-17-05-42.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Piotr Grochmalski (ekspert ds. bezpieczeństwa na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego ASW)

Data emisji: 22.01.2022

Godzina: 17.05

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem