more_horiz

"Kukiz określił horyzont czasowy". Politolog ocenił szanse na powstanie komisji

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 12:46
- Inicjator powołania komisji nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus, czyli Paweł Kukiz, określił pewien horyzont czasowy. W ciągu miesiąca będziemy mieli wiedzę, czy komisja powstanie, czy nie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki.
Zdaniem dr. Krzysztofa Kawęckiego wydaje się, że jednak dojdzie do głosowania
Zdaniem dr. Krzysztofa Kawęckiego "wydaje się, że jednak dojdzie do głosowania"Foto: Andrzej Hulimka/Forum

12 stycznia Senat powołał komisję nadzwyczajną do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji. Za powołaniem gremium opowiedziało się 52 senatorów, przeciw było 45. Do sprawy związanej z opracowanym przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowaniem Pegasus odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki.

"Kukiz określił horyzont czasowy"

Na pytanie, "czy pojawi się ta komisja śledcza", odpowiedział, że "to jest bardzo ciekawe pytanie, ponieważ inicjator tej kwestii, czyli Paweł Kukiz, określił pewien horyzont czasowy". - W ciągu miesiąca będziemy mieli wiedzę, czy komisja powstanie, czy nie - wskazał politolog.

Według dr. Krzysztofa Kawęckiego "jest kilka aspektów, które mogą budzić wątpliwości dotyczące powstania tej komisji". - Myślę tutaj, chociażby o ostatnim spotkaniu Pawła Kukiza z Borysem Budką, po którym reakcją Kukiza na słowa Borysa Budki było mocne stwierdzenie pod adresem Budki, który rzekomo niezbyt wiernie przedstawił relację z owego spotkania - mówił.

- Chyba ciągle opozycja patrzy podejrzliwie na inicjatywę Kukiza. Jak wynika z wypowiedzi Pawła Kukiza, to jest jego suwerenna decyzja. Jarosław Kaczyński później miał się dowiedzieć od niego o jego zamyśle. Też pamiętajmy jednak, że Kukiz wyraźnie mówi, że wspólne projekty Prawa i Sprawiedliwości i Kukiz'15 będą realizowane - zaznaczył gość audycji. 

"Wydaje się, że jednak dojdzie do głosowania"

W opinii politologa "wydaje się, że jednak dojdzie do głosowania". - Wygląda na to, że Zjednoczona Prawica i klub Prawa i Sprawiedliwości będą w jakiś sposób zorientowane na to, żeby doszło do tego głosowania, natomiast ciekawe, jaki będzie jego wynik. Wcale nie jestem przekonany, że opozycja, a szczególnie Platforma Obywatelska jest naprawdę zainteresowana powstaniem tej komisji. Pamiętajmy, że ma obejmować lata 2005-2021 - zwrócił uwagę dr Krzysztof Kawęcki.

Senacka komisja nie ma uprawnień śledczych jak komisja śledcza, którą może powołać Sejm. Szef tej komisji Marcin Bosacki zapowiadał, że choć Senat nie ma uprawnień śledczych, to komisja będzie wzywać przedstawicieli organów państwowych zajmujących się służbami specjalnymi. Oprócz przedstawicieli instytucji państwowych, komisja zamierza wzywać ekspertów, prawników i specjalistów od działań służb specjalnych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
23:06 krzysztof kawęcki.mp3 Dr Krzysztof Kawęcki o komisji śledczej powołanej przez Senat ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Czytaj również:

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: dr Krzysztof Kawęcki (politolog)

Data emisji: 23.01.2022

Godzina: 11.33

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem