more_horiz

Projekt ustawy dot. ochrony nazw obiektów. Prószyński: to gwarancja upamiętnienia postaci zasłużonych

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 16:00
- Chodzi o to, żeby w przestrzeni publicznej zagwarantować pewne uczczenie świętych czy ważnych postaci z polskiej historii, żeby po prostu dany samorząd nie mógł prowadzić żenujących podejść zmian, bo to się niestety zdarza - powiedział o projekcie ustawy dotyczącej ochrony nazw obiektów w przestrzeni publicznej radny PiS Michał Prószyński.
Gwarancja upamiętnienia postaci zasłużonych. Prószyński o projekcie ustawy dot. ochrony nazw obiektów
"Gwarancja upamiętnienia postaci zasłużonych". Prószyński o projekcie ustawy dot. ochrony nazw obiektówFoto: Tomasz Gzell/PAP

W grudniu ubiegłego roku Rada Warszawy przegłosowała uchwałę o przyjęciu petycji o zmianie nazwy ronda Romana Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Wniosek został skierowany do stołecznej rady przez środowisko związane ze strajkami kobiet. Propozycja ta wywołała burzę wśród polityków oraz mieszkańców stolicy. Pomysł spotkał się także z negatywną opinią ze strony Komisji Nazewniczej.

Radny sejmiku województwa mazowieckiego Michał Prószyński opowiedział w Polskim Radiu 24 o projekcie ustawy dotyczącej ochrony nazw obiektów w przestrzeni publicznej, który powstał po próbie zmiany nazwy ronda Dmowskiego. Projekt ten zakłada, że pod szczególną opieką znalazłyby się budowle oraz ulice noszące nazwy świętych lub ojców niepodległości.

Gość audycji zauważył, że jest "zasadniczy problem, jeśli chodzi o funkcjonowanie samorządu terytorialnego w Polsce". Jak wskazał, "chodzi o prowadzenie racjonalnej polityki związanej z nazewnictwem oraz odpowiednią formą upamiętnienia postaci zasłużonych dla rodzimej historii, tradycji oraz kultury".

Sekretarz stołecznych struktur Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że pomysł zmiany nazwy ronda Romana Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w stolicy to przykład "politycznych, ideologicznych wojenek pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego". Jak dodał, pomysł ten "wywołuje niepokój". - Do tej pory na skutek różnych zabiegów polityków nie mamy dokończonej dekomunizacji ulic w Warszawie. To nie jest tak, ze samorząd ma związane ręce i musi czekać na regulacje ustawowe. Jeśli samorząd miałby taką wolę, to sam tak naprawdę może taki problem rozwiązać - tłumaczył.

Uczczenie ważnych postaci z polskiej historii

Jak dodał Michał Prószyński, Rafał Trzaskowski podczas swojej kampanii przed wyborami prezydenckimi obiecywał w Warszawie ulicę imienia Lecha Kaczyńskiego. Zdaniem gościa audycji, prezydent stolicy zrobił to, aby "pozyskać część prawicowych wyborców, a kiedy przegrał wybory, to o tej obietnicy zapomniał".

- Naprawdę jest dużo do zrobienia i tak też rozumiem intencje pomysłodawców tego projektu, żeby po prostu w przestrzeni publicznej zagwarantować pewne uczczenie świętych czy ważnych postaci z polskiej historii; żeby po prostu dany samorząd nie mógł prowadzić żenujących podejść zmian, bo to się niestety w warunkach samorządu terytorialnego zdarza - podkreślił gość audycji.

Posłuchaj
14:41 PR24_mp3 2022_01_28-15-33-41.mp3 Michał Prószyński o projekcie ustawy dotyczącej ochrony nazw obiektów w przestrzeni publicznej ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadził: Magdalena Złotnicka

Gość: Michał Prószyński (radny PiS)

Data emisji: 28.01.2022

Godzina emisji: 16.33

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem