Czy będzie nowa frakcja w PE, po spotkaniu w Madrycie? Dr Kościński: realne, zwłaszcza, że EKR jest osłabiona

- Jeżeli szefowie partii konserwatywnych, a także europarlamentarzyści będą chcieli stworzyć wspólne ugrupowanie w PE, to myślę, że może to być realne, dlatego, że Europejscy Konserwatyści, do których należy PiS, są osłabieni po odejściu Wielkiej Brytanii z UE - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Kościński (ekspert ds. międzynarodowych, Akademia Finansów i Biznesu Vistula).  

2022-01-29, 16:56

Czy będzie nowa frakcja w PE, po spotkaniu w Madrycie? Dr Kościński: realne, zwłaszcza, że EKR jest osłabiona
W ocenie dr. Kościńskiego, szansa na utworzenie nowej siły politycznej w PE jest duża . Foto: Shutterstock/Drop of Light

W sobotę premier Mateusz Morawiecki wziął udział w międzynarodowym szczycie europejskich partii konserwatywnych i prawicowych w Madrycie, który odbywa się pod hasłem: "Obronić Europę". Gospodarzem spotkania był lider partii Vox - Santiago Abascal. Wydarzenie stanowi kontynuację prac rozpoczętych podczas szczytu partii konserwatywnych w Warszawie, który odbył się na początku grudnia 2021 r.

Dr Piotr Kościński odnosząc się do tematu, podkreślił, że byłoby bardzo dobrze, gdyby Unia Europejska wróciła do swoich źródeł.

- Natomiast pytanie brzmi, na ile zdołają to uczynić te ugrupowania, których spotkanie odbyło się w Madrycie. Oczywiście one mają z sobą coś wspólnego. Tym czymś jest pewna krytyka kierunku, w jakim podąża UE. Jest to chęć utrzymania pozycji państw narodowych - to jest bardzo wyraźne - ocenił. 

Jak zaznaczył gość audycji, nie brakuje również rozbieżności między prawicowymi frakcjami, "co jest zupełnie normalną rzeczą". - Jednak powoduje to, że nie jest jasne, czy ta agenda, którą chcą oni zaproponować znajdzie odzwierciedlenie w polityce unijnej - zastanawiał się.  

REKLAMA

Wg eksperta ds. międzynarodowych, kluczowy wpływ na UE można mieć w dwóch rolach.

Posłuchaj

Dr Piotr Kościński o spotkaniu liderów partii konserwatywnych ("Temat dnia/Gość PR24") 25:15
+
Dodaj do playlisty

- Pierwsza to jest udział w Komisji Europejskiej i Radzie Europejskiej, a więc udział we władzy wykonawczej, która jest w Unii bardzo silna. Z kolei drugą aktywnością jest obecności w Parlamencie Europejskim. Z pewnością te ugrupowania będą starały się mieć wpływ na to, co się tam dzieje. Zobaczymy na ile to im się uda - podsumował.       

 

Więcej w nagraniu. 

REKLAMA

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadził: Tadeusz Płużański

Gość: dr Piotr Kościński (ekspert ds. międzynarodowych, Akademia Finansów i Biznesu Vistula) 

REKLAMA

Data emisji: 29.01.2022

Godzina emisji: 15.32

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej