more_horiz

Problemy Polskiego Ładu. Jarosław Kaczyński: wnioski zostały w dużej mierze wyciągnięte

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 16:25
- Najważniejsze dla obywateli, dla adresatów Polskiego Ładu jest to, żeby te wszystkie niedostatki, rzeczywiście często drastyczne, zostały naprawione - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Kaczyński, prezes PiS i wicepremier. Odniósł się w ten sposób do problemów w realizacji podatkowej sfery rządowego programu. Przypomniał jednak, że Polski Ład to nie tylko kwestie podatkowe, ale też "inwestycje" czy "elementy sprawiedliwościowe".
Jarosław Kaczyński podkreślił na antenie PR24, że błędy związane z wprowadzaniem Polskiego Ładu trzeba naprawić. Nie wykluczył też, że do tego czasu dalej resortem finansów będzie kierował premier
Jarosław Kaczyński podkreślił na antenie PR24, że błędy związane z wprowadzaniem Polskiego Ładu trzeba naprawić. Nie wykluczył też, że do tego czasu dalej resortem finansów będzie kierował premierFoto: MOZCO Mateusz Szymanski/Shutterstock

1 stycznia tego roku wszedł w życie Polski Ład. Jednak od początku roku w mediach pojawiały się informacje o przedstawicielach grup społecznych i zawodowych, którzy po zmianach otrzymywali niższe wypłaty. Mowa między innymi o funkcjonariuszach służb mundurowych, niektórych nauczycielach czy emerytach.

Rząd zdecydował o wprowadzeniu - zarówno na poziomie rozporządzenia, jak i ustawy - korekt w zaliczkach pobranych na poczet PIT. Resort finansów deklarował, że osoby, którym wypłacono pensję na podstawie błędnych wyliczeń, otrzymają wyrównania. W ubiegłym tygodniu ze stanowiska ministra finansów zrezygnował Tadeusz Kościński. W piątek premier odwołał wiceministra finansów Jana Sarnowskiego. Szef rządu Mateusz Morawiecki obecnie sam kieruje pracami MF.

Polski Ład. Wicepremier Jarosław Kaczyński: błędy trzeba naprawić

- Mamy tę cechę, różniącą nas w moim głębokim przeświadczeniu od opozycji, że nie przeczymy faktom - komentował na antenie PR24 Jarosław Kaczyński. Przyznał, że "rzeczywiście, jeśli chodzi o podatki zaczęło się nie najlepiej". - Trzeba pamiętać, że to nie jest jedyny element Polskiego Ładu - podkreślił. Wymienił "inwestycje", "podnoszenie poziom życia prowincji", "elementy sprawiedliwościowe", które w projekcie tym są "rzeczą decydującą". 

- To trzeba naprawić. Wyciągnięto już część konsekwencji personalnych, bo tu popełniono naprawdę bardzo poważne błędy. Przy czym błędem fundamentalnym było to, że w istocie powierzono przygotowywanie tego systemu podatkowego ludziom, którzy - jak mi się wydaje - byli całkowicie niezainteresowani w tym, by to przedsięwzięcie się udało - ocenił Jarosław Kaczyński.

Podkreślił, że nie mówi tu o "ministrach", "młodych ludziach, którzy nadzorowali to przedsięwzięcie", a "o tych, którzy to realnie przygotowali". - Przecież to jest przygotowywane przez departamenty, przez ludzi, którzy pełnią różne ważne, merytoryczne funkcje, w tym wypadku w Ministerstwie Finansów - wskazał.

Według prezesa PiS część błędów wynikała "z braku wiedzy, pomyłki, niezbyt skupionej uwagi", ale "część jest tak oczywista, że wydaje się, że była to kwestia nie najlepszej woli". - Ale oczywiście za to się odpowiada. Powtarzam, wnioski zostały w dużej mierze wyciągnięte - powiedział.

Posłuchaj
39:01 Jarosław Kaczyński PR24_mp3 2022_02_16-15-06-36.mp3 Jarosław Kaczyński o Polskim Ładzie (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24) 

Kto zostanie ministrem finansów? Zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego

- Najważniejsze dla obywateli, dla adresatów Polskiego Ładu jest to, żeby te wszystkie niedostatki, rzeczywiście często drastyczne, zostały naprawione - oświadczył Jarosław Kaczyński. Jak dodał, jest "głęboko przekonany", że tak się stanie.

Na pytanie o nowego ministra finansów Jarosław Kaczyński przyznał, że i on, i premier, myśleli o potencjalnych kandydatach. Pojawiał się jednak problem. - Chodzi o osoby, które świetnie spełniają inne zadania i wolały pozostać w tych miejscach, gdzie są - tłumaczył. Zaznaczył, że jest przekonany, że odmowy te "nie były ucieczką odpowiedzialności". Dodał, że obecnie prace resortu nadzoruje sam szef rządu Mateusz Morawiecki, czyli "człowiek, który się na tym świetnie zna". 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie wykluczył, że premier będzie kierował MF "do momentu naprawy" problemów z Polskim Ładem, choć "w tej chwili nie jest to jeszcze rozstrzygnięte".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Jarosław Kaczyński (wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości)

Data emisji: 16.02.2022

Godzina: 15.09

ms, PR24, IAR, PAP

Zobacz także

Zobacz także