more_horiz

Maria Libura: omikron występuje powszechnie, ale nieczęsto daje mocne objawy u chorych

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 13:00
- Na szczęście wariant omikron nie daje często mocnych objawów u chorych. Ale nadal jest bardzo powszechny. Przyspieszając luzowanie obostrzeń, uderza się na przykład w grupy, które mają większe ryzyko cięższego przebiegu, a dla których ustrzeżenie się przed tym wariantem będzie jeszcze trudniejsze - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Libura z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
- Na szczęście wariant omikron nie daje często mocnych objawów u chorych - powiedziała Maria Libura
- Na szczęście wariant omikron nie daje często mocnych objawów u chorych - powiedziała Maria Libura Foto: PAP /Jakub Kaczmarczyk

W Europie rośnie liczba krajów skłonnych traktować COVID-19 jak chorobę endemiczną. Należą do nich Wielka Brytania i Dania, a debaty na ten temat toczą się też w Hiszpanii i we Włoszech. W Polsce natomiast już złagodzono część regulacji dotyczących koronawirusa, a na marzec Ministerstwo Zdrowia zapowiada kolejne luzowanie obostrzeń - o ile piąta fala epidemii znacząco spadnie. 

- Polska trochę wysunęła się do przodu, jeżeli chodzi o znoszenie obostrzeń w stosunku do momentu fali pandemii, w którym się znajdujemy. Wiemy, że fala opada, ale o znoszeniu obostrzeń zdecydowano się poinformować bardzo wyprzedzająco. Bo de facto pan minister Adam Niedzielski zapowiada znoszenie wielu obostrzeń w przyszłości, wskazując marzec jako termin, w którym możemy się spodziewać większego poluzowania - powiedziała Maria Libura.

"Efekt zniechęcający"

Jej zdaniem "wczesne ogłoszenie tego faktu w zasadzie ma efekt zniechęcający do - i tak niezbyt wysokiego - przestrzegania zaleceń czy obostrzeń, takich jak na przykład noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych".

- Lekarze zwracają uwagę na to, że spadła chęć przyjmowania kolejnych dawek szczepień. Przez dużą część społeczeństwa zapowiedź luzowania obostrzeń została odebrana jako stwierdzenie, że rzeczywiście pandemię już mamy za sobą - zaznaczyła ekspertka.

- Na szczęście wariant omikron nie daje często mocnych objawów u chorych. Ale nadal jest bardzo powszechny. Przyspieszając luzowanie obostrzeń, uderza się na przykład w grupy, które mają większe ryzyko cięższego przebiegu, a dla których w tej chwili ustrzeżenie się przed tym wariantem będzie jeszcze trudniejsze - podsumowała Maria Libura. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:57 PR24 2022_02_18-11-46-53.mp3 Maria Libura o epidemii w Polsce (Temat dnia) 

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

GośćMaria Libura (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)

Data emisji: 18.02.2022

Godzina emisji: 11.45

bartos

Zobacz także

Zobacz także