more_horiz

"Te czołgi są przeskokiem mentalnym". Mariusz Cielma o Abramsach, które trafią do Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 12:54
- To, czym ten wóz się charakteryzuje, to kolejna generacja pancerza, czyli jest zdecydowanie bardziej odporny od poprzedniej generacji na uderzenia pocisków przeciwnika. Ponadto jest bardziej ucyfrowiony, ten czołg będzie miał większą świadomość sytuacyjną dotyczącą tego, co dzieje się wokół - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 redaktor naczelny miesięcznika Nowej Techniki Wojskowej Mariusz Cielma, mówiąc o najnowszej wersji czołgu Abrams.
Mariusz Cielma wskazał, że załogi tych wozów przeważnie stanowią osoby 20-paro-letnie
Mariusz Cielma wskazał, że "załogi tych wozów przeważnie stanowią osoby 20-paro-letnie"Foto: Karolis Kavolelis/Shutterstock

Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPv3. Poinformował o tym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił jednocześnie, że jest to bardzo ważna wiadomość dla bezpieczeństwa Polski. Oznacza to, iż realizacja ogłoszonego kilka miesięcy temu kontraktu, to tylko kwestia czasu. Niewykluczone, że pierwsze czołgi trafią do Polski jeszcze w 2022 r.

Mariusz Cielma zaznaczył na antenie Polskiego Radia 24, że "czołgi Abrams są nowe". - Natomiast Leopardy, które pozyskiwaliśmy jako pierwsze czołgi 20 lat temu, były czołgami zbudowanymi w latach 80. i modernizowanymi w latach 90. Kupujemy czołgi nowe, a nie użytkowane wcześniej przez inną armię. Na dodatek one są w tej najnowszej wersji, jaką wprowadzili dwa lata temu sami Amerykanie do pierwszych swoich jednostek. Taki zakup pozwoli nam nie inwestować przez wiele lat w te pojazdy - powiedział.

"Większa świadomość sytuacyjna czołgu"

- To, czym ten wóz się charakteryzuje, to kolejna generacja pancerza, czyli jest zdecydowanie bardziej odporny od poprzedniej generacji na uderzenia pocisków przeciwnika. Ponadto jest bardziej ucyfrowiony, jest tam więcej osprzętu elektronicznego związanego z wymianą danych, ten czołg będzie miał większą świadomość sytuacyjną dotyczącą tego, co dzieje się wokół - wyjaśnił gość audycji.

Jak zaznaczył gość Polskiego Radia 24 czołgi "na pewno są przeskokiem mentalnym dla załogantów". - Załogi tych wozów przeważnie stanowią osoby 20-letnie, 20-paro-letnie, więc ludzie, którzy urodzili się z umiejętnościami posługiwania się nowymi technologiami. Generalnie w Wojsku Polskim taki cykl szkolenia, przygotowania pododdziału to trzy lata. Od jesieni trwają pierwsze szkolenia polskich instruktorów w Stanach Zjednoczonych - mówił.

Czytaj również:

Odstraszanie najważniejszym zadaniem sił zbrojnych

Redaktor naczelny miesięcznika Nowej Techniki Wojskowej zwrócił uwagę na fakt, że "najważniejszym zadaniem sił zbrojnych nie jest walka, tylko odstraszanie". - Wstępna wycena amerykańska to 6 miliardów dolarów, czyli ponad 23 miliardy złotych, więc to jest bardzo duża inwestycja, do tego trzeba dodać kolejne lata eksploatacji [...]. To będzie duży skok, jeśli chodzi o wschodnią flankę NATO - wskazał Mariusz Cielma.

Posłuchaj
21:32 cielma.mp3 Mariusz Cielma o czołgach Abrams (Temat dnia/Gość PR24) 

Trzecia generacja Abramsów M1A2 SEPv3 weszła na wyposażenie w latach 2019-2020. Posiada ona system pozwalający na współpracę z wyrzutniami Himars i samolotami F-35. Czołgi tego typu mogą też wykorzystywać programowalną amunicję.

Wraz z czołgami Polska otrzyma także pakiet logistyczny i szkoleniowy, a także symulatory. Zakupione od Amerykanów czołgi zostaną skierowane do 18 Dywizji Zmechanizowanej. Zgodnie z zapowiedziami MON, pierwsza partia maszyn ma trafić do Polski jeszcze w tym roku.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mateusz Drozda 

Gość: Mariusz Cielma (redaktor naczelny, miesięcznik Nowa Technika Wojskowa)

Data emisji: 19.02.2022

Godzina: 11.09

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także