Szybkie wejście Ukrainy do UE? Prof. Grosse szacuje, ile mógłby trwać ten proces
Problem polega na tym, że nie ma pełnej woli politycznej po stronie niektórych krajów Europy Zachodniej, żeby w ogóle kontynuować poszerzenie Europy. I nawet przy tym entuzjastycznym podejściu do Ukrainy, (...) to jednak mimo wszystko jest to temat trudny - mówił w Polskim Radiu 24 europeista prof. Tomasz Grzegorz Grosse, analizując możliwość szybkiego dołączenia Ukrainy do Unii Europejskiej.
2022-03-04, 14:43
W związku z rosyjską agresją na Ukrainę rozpoczęła się debata na temat możliwego dołączenia naszego wschodniego sąsiada do Unii Europejskiej. Państwo to złożyło wniosek akcesyjny kilka dni temu, prosząc o jego rozpatrzenie w trybie nadzwyczajnym. Podobne wnioski w krótkim czasie złożyły także Gruzja i Mołdawia - oba państwa pozostają w trudnej relacji z Rosją, oba też mają - podobnie jak Ukraina - problem z destabilizacją realizowaną przez Rosję przy użyciu separatystycznych republik. W Polskim Radiu 24 sprawy te komentował prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
Wejście Ukrainy do UE. Ile potrwa?
Gość PR24 przypomniał, że ostatnia akcesja do Unii Europejskiej - czyli dołączenie do UE Chorwacji, które miało miejsce w 2013 roku - poprzedzona była blisko 10-letnim procesem negocjacji, uzgadniania prawa krajowego z europejskim, dochodzenia do pełnego wymiaru członkostwa.
- Jeśli nawet wyobrazimy sobie, że ten proces mógłby być skrócony - przy bardzo dobrej woli politycznej po obu stronach - to nie sądzę, żeby to było szybciej niż kilka lat, ok. połowy tego dystansu, który miała Chorwacja - mówił prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
Dołączenie Ukrainy do UE nie bez problemów
Europeista zauważył, że w przypadku Ukrainy problemów jest kilka. Pierwszym i podstawowym jest to, że nie można przyjąć do UE kraju, który jest w stanie wojny. Podobnie też nie będzie woli polityczne, żeby Ukraina przyłączyła się do UE, jeśli kontrolę nad nią przejęłaby Moskwa.
REKLAMA
- Kolejny problem polega na tym, że nie ma pełnej woli politycznej po stronie niektórych krajów Europy Zachodniej, żeby w ogóle kontynuować poszerzenie Europy. I nawet przy tym entuzjastycznym podejściu do Ukrainy, które w tej chwili widać w całej UE, w tym również wśród krajów do tej pory sceptycznie nastawionych do członkostwa ukraińskiego, to jednak mimo wszystko jest to temat trudny - podkreślił prof. Grosse.
- ONZ reaguje. Komisja śledcza zbada przypadki łamania praw człowieka w czasie wojny na Ukrainie
- Atak na elektrownię jądrową "aktem terroryzmu", Szwedzi chcą do NATO [RELACJA]
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista, UW)
Data emisji: 04.03.2022
Godzina emisji: 13.36
REKLAMA
PR24/jmo
REKLAMA