more_horiz

Pandemia koronawirusa wygasa? Maria Libura: naukowcy przestrzegają przed hurraoptymizmem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 10:55
- Bardzo ważne jest jasne komunikowanie, że nie wiemy, co się zdarzy, i społeczeństwa powinny być przygotowane na to, że możliwy jest kolejny "zakręt". Nie jest to wykluczone, a wręcz, według naukowców, bardzo prawdopodobne - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura, ekspert ds. ochrony zdrowia (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).
W Polsce zdecydowaną większość z wszystkich sekwencjonowanych próbek stanowi wariant omikron.
W Polsce zdecydowaną większość z wszystkich sekwencjonowanych próbek stanowi wariant omikron.Foto: Dusan Petkovic/Shutterstock

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, minionej doby zanotowano 5 tysięcy 696 nowych zakażeń koronawirusem. 593 z nich to ponowne zakażenia. Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 11 osób. 5 tysięcy 634 osoby uznano za ozdrowieńców.

Maria Libura przyznała, że dość powszechne jest odczucie, że pandemię mamy za sobą lub prawie za sobą. - Wiele państw zdecydowało się w związku z wariantem omikron na bardzo dalekie znoszenie restrykcji. W szczególności w państwach, gdzie były one długie, dotkliwe i mocno przestrzegane, różnica pomiędzy tym, co obowiązywało na jesieni, a tym, co obowiązuje obecnie, jest niezwykła - zwracała uwagę.

- Naukowcy przestrzegają przed takim hurraoptymizmem. W raporcie specjalistów od wirusologii i zdrowia publicznego przygotowanym dla rządu Wielkiej Brytanii jest wyraźnie wskazane, że najprawdopodobniej fakt, iż wariant omikron jest łagodniejszy, jest pewnego rodzaju przypadkiem i nie oznacza to jednocześnie, że kolejne warianty będą równie łagodne. Można się wręcz spodziewać nadejścia wariantu, który będzie przypominał te poprzednie, które powodowały ostrzejszy przebieg choroby - zauważyła ekspert.

Posłuchaj
23:25 PR24 2022_03_20-10-06-15.mp3 Maria Libura o sytuacji epidemicznej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 6 tysięcy 669 osób, czyli o 216 mniej niż dzień wcześniej. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest niemal 17 tysięcy łóżek szpitalnych. Zajętych jest 413 respiratorów.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: Maria Libura

Data emisji: 20.03.2022

Godzina emisji: 10.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem