Dr Kędzierski: polski rząd zrobił wiele, by umiędzynarodowić wojnę na Ukrainie

- Polski rząd, zwłaszcza premier, Kancelaria Premiera, MSZ, MON naprawdę bardzo wiele wysiłku włożyły w to, żeby umiędzynarodowić ten konflikt, żeby wprowadzić sankcje, żeby załatwić pomoc militarną dla Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

2022-03-22, 15:52

Dr Kędzierski: polski rząd zrobił wiele, by umiędzynarodowić wojnę na Ukrainie

Już 27 dni trwa niesprowokowana i nielegalna rosyjska agresja na Ukrainę. Wojna za naszą wschodnią granicą oznacza także wyzwania dla polskiej polityki wewnętrznej i zewnętrznej. O tym, jak radzi sobie rząd, mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski.

Wojna na Ukrainie. Działania rządu z pozytywną oceną

Gość PR24 podkreślił, że odpowiedź na pytanie o ocenę działania polskiego rządu w czasie wojny na Ukrainie należy podzielić na dwie części. Jak wyjaśnił, Polska zmaga się obecnie z dwoma największymi problemami. Pierwszym z nich jest naturalnie sama wojna na Ukrainie. Drugim - spowodowany wojną kryzys uchodźczy.

- W pierwszej sprawie oceniłbym działania rządu pozytywnie. Polski rząd, zwłaszcza premier, Kancelaria Premiera, MSZ, MON naprawdę bardzo wiele wysiłku włożyły w to, żeby umiędzynarodowić ten konflikt, żeby wprowadzić sankcje, żeby załatwić pomoc militarną dla Ukrainy. Oczywiście to nie jest tak, że to się stało wyłącznie dzięki Polsce, natomiast niewątpliwie to polskie zaangażowanie i to polskie wołanie o międzynarodowe wsparcie dla Kijowa ma ogromne znaczenie - mówił dr Marcin Kędzierski.

Podkreślił, że także w wymiarze symbolicznym ogromne znaczenie miał wyjazd premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego - znaczenie zarówno dla Ukrainy, jak i dla "całej sytuacji wokół wojny". - I podejrzewam, że ten czwartkowy specjalny szczyt NATO w jakiejś mierze będzie dyskontować te wydarzenia. Więc tutaj ta ocena wypada dobrze - dodał.

REKLAMA

Problem z kryzysem uchodźczym

Jak podkreślił, problem radzenia sobie z drugą kwestią - kryzysem uchodźczym - nie wygląda tak dobrze z perspektywy państwa. Jego zdaniem należy spodziewać się, że odruch serca Polaków w pewnym momencie się "wyczerpie", bo tak się po prostu dzieje, jeśli chodzi o zrywy emocjonalne.

- Mnie naprawdę zdumiewa - negatywnie - że mamy już miesiąc od wybuchu wojny i wciąż nie powstał sztab kryzysowy, wciąż nie mamy uruchomionego na pełną skalę Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, tak jak to obserwowaliśmy na początku pandemii COVID-19 - wyjaśnił dr Marcin Kędzierski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Posłuchaj

Dr Marcin Kędzierski o działalności polskiego rządu w obliczu wojny ("Temat dnia / Gość PR24") 25:02
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: dr Marcin Kędzierski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego)
Data emisji: 22.03.2022
Godzina emisji: 14.33

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej