more_horiz

"To jest wojna o to, jaki będzie reżim w Rosji". Konończuk o rosyjskiej agresji na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 14:19
- To jest wojna, której cele wykraczają dużo dalej poza granice Ukrainy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Wojech Konończuk ocenił, że wojna na Ukrainie to ze strony Putina gra o zachowanie jego władzy z Rosji
Wojech Konończuk ocenił, że wojna na Ukrainie to ze strony Putina gra o zachowanie jego władzy z RosjiFoto: PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

Polska zdecydowała o wydaleniu 45 osób z personelu dyplomatycznego rosyjskiej ambasady w Warszawie. - Przyczyną decyzji było prowadzenie przez pracowników placówki rosyjskiej działalności niezgodnej z polskim prawem i naruszającej normy konwencji wiedeńskiej, czyli działalności niezgodnej ze statusem dyplomatów - powiedział podczas konferencji rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Wojciech Konończuk przyznał, że strona rosyjska powinna odpowiedzieć symetrycznie. - Ale Rosjanie w tego typu sytuacjach wolą wyrzucać więcej dyplomatów - stwierdził.

"Rosjanie zawsze nas doceniali"

Gość audycji, komentując tekst Dmitrija Miedwiediewa, przypomniał, że już nawet w dalszej przeszłości strona rosyjska doceniała Polskę jako przeciwnika, a w przypadku inwazji na Ukrainę to docenienie nas jako państwa tranzytowego dla dostaw pomocy humanitarnej i wojskowej walczącej Ukrainie. - Zwróćmy uwagę na to, że Polska w ostatnich tygodniach bardzo intensywnie jest wskazywana w mediach kontrolowanych przez Kreml jako jeden z głównych rosyjskich wrogów - podkreślił Konończuk.

Odnosząc się do trwającej na Ukrainie agresji rosyjskiej, zwrócił uwagę na wpływ wojny na wewnętrzną sytuację w Rosji. - Ze strony Putina to jest gra o zachowanie jego władzy z Rosji. To jest wojna, której cele wykraczają dużo dalej poza granice Ukrainy - podkreślił. Tłumaczył, że to jest wojna o to, jaki będzie reżim w Rosji i jaka będzie pozycja Putina.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu audycji.

Posłuchaj
19:31 PR24_mp3_20220323133334_Wojciech_Konończuk.mp3 Wojciech Konończuk o wydaleniu rosyjskich dyplomatów z Polski oraz o aktualnym postrzeganiu naszego kraju w Moskwie (Temat dnia/Gość PR24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Wojciech Konończuk (OSW)

Data emisji: 23.03.2022

Godzina: 13.33

st

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także