more_horiz

Grzegorz Polak o kardynale Stefanie Wyszyńskim: jeden z tych, którzy doprowadzili Polskę do wolności

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 16:56
- Prymasowi Wyszyńskiemu należy się podziękowanie, za to, co dla nas zrobił. Można do niego odnieść słowa wypowiedziane po śmierci Adama Mickiewicza, "my wszyscy z niego" - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Polak, publicysta, wicedyrektor Muzeum Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Kardynał Stefan Wyszyński
Kardynał Stefan WyszyńskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Tegoroczne centralne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które odbędą się 3 maja na Jasnej Górze, będą połączone z ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Grzegorz Polak zwracał uwagę na wkład prymasa Wyszyńskiego w odzyskanie przez Polskę niepodległości. - Jesteśmy beneficjentami, spadkobiercami jego dzieła, tego, co zrobił dla Polski jako ojciec wolności. Był jednym z tych, którzy doprowadzili nas do długo wyczekiwanej, wytęsknionej, wymodlonej wolności - zaznaczył.

- Ten dzień to okazja, by mówić o prymasie, o tym, co zrobił, jego nauczaniu, które mimo archaicznego języka, którym się posługiwał, jest cały czas aktualne. Prymas zasługuje na to, by pozostać w pamięci Polaków nie tylko tych, którzy są związani z Kościołem, ale także tych, którzy są obok niego czy nawet krytycznie nastawieni - dodał gość audycji.

Posłuchaj
23:33 PR24_mp3 2022_05_01-15-06-04.mp3 Grzegorz Polak o beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

We wtorek 3 maja o godz. 10.00 zaplanowana jest modlitwa dziękczynna za beatyfikację prymasa Wyszyńskiego i peregrynację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji poznańskiej z prośbą o pokój na Ukrainie. Suma odpustowa dziękczynna za opiekę Maryi nad polskim narodem i beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego odprawiona zostanie o godz. 11.00. Celebrować ją będą polscy biskupi na czele z abp. Stanisławem Gądeckim, który wygłosi homilię. O godz. 19.00 odprawiona zostanie druga msza święta z homilią metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Grzegorz Polak 

Data emisji: 01.05.2022

Godzina emisji: 15.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także