Kiedy skapitulowały Niemcy w II wojnie światowej? Dr Jabłonka o wielu zakończeniach pożogi
- Zakończenia wojny następowały na czterech różnych frontach II wojny światowej w Europie i Azji - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Krzysztof Jabłonka. Dodał, że "dla całej Europy zakończenie II wojny światowej było w Reims", podczas, gdy Rosja za tę datę uznaje podpisanie traktatu w Berlinie.
2022-05-07, 16:52
Rosja obchodzi "Dzień zwycięstwa" 9 maja, świat Zachodu zaś - 8 maja, w rocznicę podpisania aktu kapitulacji w Berlinie. O tym, że data zakończenia II wojny światowej jest umowna, mówił w Polskim Radiu 24 historyk, dr Krzysztof Jabłonka. - Trzeba pamiętać, że zakończenia wojny następowały na czterech różnych frontach II wojny światowej w Europie i Azji. Plus do tego dwa dodamy, to mamy siedem końców wojny - wskazał i wymienił kolejno akty kapitulacji w Casercie pod Salerno, z 2 na 3 maja 1945 roku, następnie akt 4 maja w Ronneburgu, formalne zakończenie działań wojennych podpisane 7 maja we francuskim Reims. Na jego mocy siły niemieckie zostały zobowiązane do zaprzestania działań wojennych do 8 maja 1945 r. do godz. 23:01. - Dla całej Europy zakończenie II wojny światowej było w Reims - powiedział naukowiec.
Nie jedno zakończenie wojny
Gość "Tematu dnia" wśród zakończeń II wojny światowej wymienił jeszcze "potwierdzenie zakończenia wojny" w Berlinie, podpisane w nocy z 8 na 9 maja 1945 r. w obecności najwyższych dowódców Wehrmachtu, którzy na żądanie Związku Radzieckiego po raz drugi podpisali bezwarunkową kapitulację. - Ustawiono kamery, światła, zadbano o tzw. PR. Ta sfilmowana wersja utrwaliła się jako autentyczne zakończenie wojny - wyjaśnił dr Jabłonka. - Oczywiście, ono jest zakończeniem dla Wschodu - podkreślił historyk.
Rozmówca Tadeusza Płużańskiego zaznaczył, że nie wszędzie ustały jeszcze walki, bo 10 maja bronił się jeszcze Bornholm, a potem, w Kołobrzegu podpisano piąte zakończenie wojny - na Bornholmie. Ostatnim, zakończeniem wojny było to, podpisane 2 września 1945 na pancerniku Missouri w Zatoce Tokijskiej. - W tym czasie odezwała się radiostacja ze Spitsbergenu, że "oni by chcieli iść do niewoli, ale nikt ich nie widzi". - Popłynęła tam grupa niszczycieli, wśród których podobno był ORP Krakowiak, i zdjęto tę kilkuosobową grupę, wyzwolono Spitsbergen. To była ostatnia placówka niemiecka w Europie, którą "zdjęto", już na deser - wskazał dr Krzysztof Jabłonka.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Stolica III Rzeszy skapitulowała 2 maja. Pomimo upadku Berlina, nie wszystkie oddziały niemieckie złożyły broń. Toczyły one jeszcze walki m.in. w północnej części Włoch oraz w szerokim pasie od wysokości Drezna i Pragi po Innsbruck i Zagrzeb. Niemcy okupowali również jeszcze Norwegię. 5 maja 1945 r. rozpoczęły się rozmowy kapitulacyjne. Alianci zażądali poddania wojsk niemieckich na wszystkich frontach. Po dwóch dniach, 7 maja 1945 r., podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Stronę aliancką reprezentowali generałowie Walter Bedell, Iwan Susłoparow i François Sevez. W imieniu Rzeszy Niemieckiej akt kapitulacji podpisał gen. Alfred Jodl.
Czytaj także:
- Armia Czerwona według Donalda Tuska. "Uwalniali od nazizmu"
- 77. rocznica zakończenia II wojny światowej. Nigdy więcej?
- Prezydent Andrzej Duda domaga się rozliczenia zbrodni katyńskiej. Nowe informacje
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Krzysztof Jabłonka (historyk)
REKLAMA
Data emisji: 7.05.2022
Godzina emisji: 15.33
mbl
REKLAMA