more_horiz

Jędrzej Lipski: obchodami Dnia Zwycięstwa nie da się zamydlić oczu całemu światu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 12:30
- Wojna na Ukrainie trwa 75 dni i zamiast pokonania Kijowa, widzimy, że to Rosjanie otrzymują regularne lanie od wojsk ukraińskich, broniących swojej niepodległości - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 redaktor Jędrzej Lipski ("Dziennik Zachodni"). Odnosząc się do obchodów Dnia Zwycięstwa wskazał, że "nie da się zamydlić oczu całemu światu".
Jędrzej Lipski: obchodami Dnia Zwycięstwa nie da się zamydlić oczu całemu światu
Jędrzej Lipski: obchodami Dnia Zwycięstwa nie da się zamydlić oczu całemu światuFoto: PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

9 maja (poniedziałek) w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa, który upamiętnia zakończenie II wojny światowej. Według wcześniejszych przewidywań analityków i ekspertów, to właśnie tego dnia miał nastąpić pewien przełom w rosyjskiej wojnie na Ukrainie. - 9 maja jeszcze się nie skończył i nie możemy chwalić dnia przed zachodem słońca, jednak Władimir Putin miał w poniedziałek ogłosić zwycięstwo, czego nie zrobił. Zarówno on, jak i jego dyplomacja oraz ministrowie spraw zagranicznych zapowiadali, że usłyszymy ogłoszenie wygranej w wojnie z faszyzmem na Ukrainie. Jak dotąd, wojna trwa 75 dni i zamiast pokonania Kijowa, widzimy, że to Rosjanie otrzymują regularne lanie od wojsk ukraińskich, broniących swojej niepodległości - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 redaktor Jędrzej Lipski.

Zapytany o to, czy można spodziewać się, że w poniedziałek "coś się jeszcze wydarzy", odpowiedział, że są "różne scenariusze". - Mówiono o zakończeniu walk, o powszechnej mobilizacji, o oficjalnym wypowiedzeniu wojny Ukrainie czy też o użyciu taktycznej broni jądrowej. Zauważyliśmy jednak coś innego - Władimir Putin i jego potęga zmizerniały. Jego wypowiedz i przemarsze były liche, choć przywódca Rosji oczywiście straszył NATO i Ukrainę - powiedział.

Dzień Zwycięstwa w Rosji

Gość audycji dodał ponadto, że "słowa Władimira Putina są obłudne i straszne i nie można się śmiać z sytuacji, w której giną kobiety, starcy, cywile i żołnierze na froncie, a przywódca Rosji obłudnie składa wszystkim życzenia z okazji Dnia Zwycięstwa i życzy długiego życia w pokoju".

- Wypowiedzi Władimira Putina z jednej strony są oderwane od rzeczywistości, a z drugiej strony jest to bardzo dobrze wykalkulowana operacja propagandowa, która ma zamydlić oczy opinii publicznej na całym świecie - powiedział. Jak wskazał, "na szczęście są media społecznościowe i można zobaczyć co wyprawiają rosyjscy bandyci na terenie ukraińskiego państwa". - Nie da się zamydlić oczu całemu światu - podkreślił.

Posłuchaj
24:38 PR24_mp3 2022_05_09-11-33-47.mp3 Jędrzej Lipski: obchodami Dnia Zwycięstwa nie da się zamydlić oczu całemu światu ("Temat dnia/Polskie Radio 24") 

Więcej w nagraniu.

 * * *

Audycja: Temat dnia

Prowadząca: Magdalena Złotnicka 

Gość: Jędrzej Lipski ("Dziennik Zachodni")

 Data emisji: 9.05.2022

Godzina emisji: 11.33

ng

Zobacz także

Zobacz także