more_horiz

Kolejne rozszerzenie NATO. Dr Reszczyński: najważniejsze od 1999 roku

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 13:00
- Jeżeli faktycznie do takiego rozszerzenia o dwa kraje dojdzie, będzie to najbardziej istotne rozszerzenie co najmniej od 1999 roku, kiedy to m.in. Polska również nieco w wymiarze symbolicznym weszła w poczet członków NATO - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Reszczyński (Wyższa Szkoła Bankowa).
Parlament Finlandii rozpoczął w poniedziałek rano debatę nad rządowym wnioskiem o akcesję kraju do NATO. Dyskusja może potrwać nawet do wtorku.
Parlament Finlandii rozpoczął w poniedziałek rano debatę nad rządowym wnioskiem o akcesję kraju do NATO. Dyskusja może potrwać nawet do wtorku. Foto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Parlament Finlandii rozpoczął w poniedziałek rano debatę nad rządowym wnioskiem o akcesję kraju do NATO. Dyskusja może potrwać nawet do wtorku.

"Środowisko bezpieczeństwa Finlandii uległo zmianie w sposób nieodwracalny" – powiedziała premier Sanna Marin, rozpoczynając debatę. Odwołała się do rosyjskich oświadczeń i żądań w sprawie zaprzestania rozszerzania NATO, jakoby to Sojusz stanowił zagrożenie dla Rosji. Według Marin nie ma to uzasadnienia.

O znaczeniu przyłączenia krajów skandynawskich do Sojuszu mówił w PR24 dr Łukasz Reszczyński.

- Niewątpliwie jest to sytuacja, która jest bardzo istotna z perspektywy funkcjonowania Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jeżeli faktycznie do takiego rozszerzenia o dwa kraje dojdzie, będzie to najbardziej istotne rozszerzenie co najmniej od 1999 roku, kiedy to m.in. Polska również nieco w wymiarze symbolicznym weszła w poczet członków NATO. Wszystko wskazuje na to, że do akcesji dojdzie niebawem - wskazuje się na tryb przyśpieszony - przypomniał. 

Tureckie weto

- Turcja nie zamyka drzwi przed przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO, ale chce rozmów z krajami nordyckimi i stłumienia działalności terrorystycznej w tych krajach - powiedział rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin. Dodał, że ma na myśli Partię Pracujących Kurdystanu.

W ocenie eksperta kluczową rolę w tej kwestii odgrywa postawa Stanów Zjednoczonych. 

- Natomiast cały czas w tle toczą się rozmowy, negocjacje polityczne. Wewnątrz NATO mamy głos sprzeciwu strony tureckiej. Póki co nie słychać o innym afroncie pozostałych państw członkowskich Sojuszu. Natomiast zgodnie z informacjami, które pojawiają się w ostatnim czasie i negocjacje prowadzone przez USA - wszystko wskazuje na to, że początkowy opór wyrażany przez stronę turecką uda się przełamać - ocenił.     

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj

23:48 PR24_mp3 2022_05_16-11-33-39.mp3 Dr Łukasz Reszczyński o kolejnym rozszerzeniu Sojuszu Północnoatlantyckiego ("Temat dnia/Gość PR24") 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Łukasz Reszczyński (Wyższa Szkoła Bankowa)

Data emisji: 16.05.2022

Godzina emisji: 11.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także