Krajowy Plan Odbudowy. Anna Zalewska: wychodzimy naprzeciwko emocjom KE i dokonujemy zmian
- Prawie rok temu wywiązaliśmy się ze wszystkich wskazówek Komisji Europejskiej, jak skonstruować Fundusz Odbudowy. Komisja postanowiła ze swojej strony jednak wstrzymać ten fundusz, naruszając traktaty - podkreśliła na antenie Polskiego Radia 24 Anna Zalewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
2022-05-11, 15:12
Jak dowiedział się portal wPolityce.pl, Komisja Europejska - nieoficjalnie - potwierdziła polskiemu rządowi, że przyjęcie ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym gwarantuje odblokowanie Krajowego Planu Odbudowy.
Negocjacje z Komisją Europejską w sprawie środków trwają już prawie rok. Chodzi o kwotę 770 mld złotych, które zapisane są w dwóch instrumentach: Krajowym Planie Odbudowy oraz właściwych funduszach na lata 2021-2027. Kwestią sporną w tych negocjacjach stanowiła zmiana w ustroju polskich sądów.
- Polska nie otrzymała funduszy z KPO. Beata Kempa: to zwykły szantaż
- Prezydencki projekt zmian w SN. Mateusz Morawiecki: jego poparcie jest rzeczą oczywistą
Niemal roczna batalia o unijne środki
- Prawie rok temu wywiązaliśmy się ze wszystkich wskazówek Komisji Europejskiej, jak skonstruować Fundusz Odbudowy. Komisja postanowiła ze swojej strony wstrzymać ten fundusz, naruszając traktaty - przyznała Anna Zalewska. Europoseł PiS przypomniała, że łamane są unijnej przepisy mówiące o konkurencyjności i wspólnym rynku. - W unijnych krajach, poza Polską i Węgrami, pieniądze są w obrocie i firmy mają do nich dostęp, a nie mają go nasi przedsiębiorcy - tłumaczyła. Dodała, że nie ma oficjalnego pisma skierowanego do polskiego rządu tłumaczącego taki stan rzeczy.
REKLAMA
Gość audycji przypomniała, że zmiana krajowego ustroju sądownictwa nie leży w kompetencjach ani Unii, ani Komisji. - Mimo to, wszyscy zgodzili się, że jednak trzeba wyjść naprzeciwko emocjom Komisji i dokonać takiej zmiany - podkreśliła Zalewska.
Polityk odniosła się także do szerszego kontekstu tej sytuacji. - Liberalno-lewicowa Unia Europejska dąży do federalizacji UE - oceniła i dodała, że istnieje z ich strony chęć zarządzania Wspólnotą przez Komisję Europejską, a Polska mówi temu zdecydowanie "nie".
W audycji mowa była także o sprawach krajowych, m.in. walce z inflacją i drożyzną, a także wyborze prezesa Narodowego Banku Polskiego.
Więcej w nagraniu rozmowy.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Anna Zalewska (PiS)
Data emisji: 11.05.2022
REKLAMA
Godzina: 14.33
st/wpolityce.pl
REKLAMA