Polska nie otrzymała funduszy z KPO. Beata Kempa: to zwykły szantaż
- Wstrzymywanie środków z UE to działanie obliczone na obalenie rządu polskiego. W Polsce rządzą konserwatyści, mamy do czynienia z próbą przywrócenia rządów PO. W UE uważają, że dopóki są w Polsce rządy konserwatywne, to mają sobie one radzić same - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Kempa, europoseł (Solidarna Polska).
2022-05-10, 08:45
W Parlamencie Europejskim 3 maja odbyła się kolejna debata na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech. Europosłowie dyskutowali też o trwających postępowaniach wobec tych dwóch krajów w ramach artykułu 7. traktatu.
Beata Kempa komentowała kwestię środków UE dla Polski z funduszu Krajowego Planu Odbudowy. Poruszyła także sprawę pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie na terenie naszego kraju. - W UE nie tylko nie są uruchamiane rezerwy finansowe, ale nie są tworzone nowe instrumenty, a tak np. było podczas kryzysu migracyjnego w Turcji w związku z wojną w Syrii, wiele państw wpłacało środki. Kalkę tego rozwiązania można było zrobić podczas kryzysu ukraińskiego - zauważyła poseł, która zwracała uwagę, że zorganizowano spotkanie ws. wsparcia odbudowy Ukrainy przez instytucje europejskie. - Środki z UE potrzebne są ludziom, którzy uciekają z Ukrainy przed bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia na skutek działań wojennych. Odbudowa Ukrainy powinna jak najbardziej mieć miejsce, ale sekwencja zdarzeń powinna być zupełnie inna - zaznaczyła.
Posłuchaj
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Jak dodała gość audycji, pomagając Ukrainie, zyskaliśmy w oczach opinii publicznej na świecie, pomimo zmasowanego ataku elit politycznych UE, które twierdziły, że Polska sobie nie poradzi, nie szanuje się tu praw obywatelskich itd. - Tego pozytywnego obrazu Polski nie udało się elitom europejskim zafałszować. Środki z UE powinniśmy otrzymać, ale nie drogą szantażu. To, co się teraz odbywa, to zwykły szantaż - oceniła Beata Kempa.
REKLAMA
Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub.r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Beata Kempa
Data emisji: 10.05.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 7.36
PR24/ka
REKLAMA